Geek Terminoloji – Femme Fatale Nedir?

Televizyonla Hayatımıza Giren “O” Kadınlar

Erken gençliği ya da gençliği 2000’li yıllarda geçen kişilerin severek takip ettiği bazı diziler vardı ki bu yıllar mevzubahis oldu mu hemen sıralanmaya başlarlar. Bunlardan biri de özellikle fantastik yapım severlerin ilk sıraya koyduğu Buffy the Vampire Slayer. Benim de içinde bulunduğum jenerasyonun vampir mitine olan ilgisi ve sevgisi parlayan vampirlerle değil Buffy ile başlamıştır. Vampirler haricinde Buffy the Vampire Slayer, Femme Fatale konusunda tam bir cennettir. Özellikle vampir hanımlarımız  Darla ve Drusilla ile sabık vampir avcısı Faith; kadın karakterlerin oldukça baskın olduğu dizinin Femme Fatale kısmını temsil ediyor. Drusilla’nın saf yüzüne kanıp hayatına veda eden erkeklerin sayısını ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

Buffe ve Edie Britt

Buffe ve Edie Britt

Her ne kadar fantastik bir kısmı olmasa da umutsuz ev kadınlarının hikayesinin anlatıldığı “Desperate Housewives”ın Edie Britt’ini izleyenler karakateri hemen hatırlar. Peki Edie’nin dizideki erkeklere yaklaşım şekli; evli olup olmamalarını umursamadan kendi isteği doğrultusunda onları yönlendirmesini düşünerek onu hangi kategoriye koyardınız? Evet, Edie Britt’in modern dünya Femme Fatale’ine müthiş bir örnek oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Televizyon yapımlarından bahsetmişken, her ne kadar bu konuda derin bir bilgim olmasa da (evet sinema konusunda gerçek bir tembelim) beyaz perdede hayat bulmuş Femme Fatale’lerden birkaç örnek vermeden yazımın eksik olacağını düşünüyorum. Lauren Bacall, Hollywood’a adım attığında henüz 19 yaşında olmasına rağmen, ilk filminde sigarasını yaktırırken attığı o bakışla “The Look” tabirinin oluşmasına neden olmuştur. Özgeçmişine baktığımız zaman Lauren Bacall’ın annesi tarafından büyütüldüğünü ve kadınları tüm işleri yoluna koyan asıl güç olarak kabul ettiğini görürüz. Yani yalnızca fiziksel olarak değil ayrıca zihinsel ve ruhsal olarak da güçlü bir kadındır Lauren Bacall.

Lauren Bacall ve Rita Hayworth

Lauren Bacall ve Rita Hayworth

Femme Fatale’den bahsederken Rita Hayworth’ün Gilda’sından bahsetmemek olmaz tabi. Direkt olarak Femme Fatale’den bahseden Gilda’nın afişindeki yazı da oldukça manidardır: “There NEVER was a woman like Gilda”. Sadece eldiven çıkartarak bile karşısındaki erkeklerin aklını başından alan Gilda, Rita Hayworth ile o kadar bütünleşmiştir ki eski eşleri için Rita Hayworth “Gilda’ya aşık oldular ve benimle uyandılar” demiştir.

Çizgi de Olsa Onlar da Femme Fatale

Çizgilerle hayata geçseler de çizgi roman karakterlerinin gerçekliğe uygunluğu, olağanüstü özelliklerini bir kenara koyduğumuzda, oldukça yüksek. Buna bağlı olarak çizgi roman dünyasında Femme Fatale’ler kendilerine yer bulmuş mu diye düşündüğümüzde elbette karşımıza pek çok örnek çıkıyor.

Çizgi roman karakterleri arasındaki ölümcül kadınlara göz attığımızda akıllara gelen ilk isimlerden biri Catwoman oluyor. Özellikle son olarak beyaz perdede Anne Hathaway’in karakteri ete kemiğe büründürmesiyle Catwoman’ın akıllarda yer etmiş olan Femme Fatale yanı iyice belirginleşti diyebiliriz.

femme-fatale-catwoman-black-widow

DC’nin Femme Fatale’i olur da Marvel’ın olmaz mı? Marvel evreninde ismi duyulduğunda “Oooo” nidalarıyla karşılanan o kadın Black Widow’dan başkası değil. Rus asıllı Natasha Romanoff’un casuslukta sahip olduğu ünü kazanmasında müthiş zekasının ve silahlarının yanısıra dayanılmaz cazibesi de büyük bir rol oynuyor. Black Widow’u göz önüne aldığımızda, karakterin erkekler üzerinde hiçbir çaba harcamasa bile net bir etkisi olduğunu görüyoruz.

Kadınların dünyanın var oluşundan itibaren dünya tarihine olan etkileri göz önüne alındığında verilebilecek örneklerin uzayıp gidebileceğini söylemem gerekiyor. Bu yazımda kendi hakkında bilgi sahibi olduğum, okuduğum ya da izlediğim karakterleri örneklemeye çalıştım. Bu kategoriler haricinde oyunlarda, filmlerde ya da başka mecralarda da oldukça fazla Femme Fatale örneği verilebilir tabi ki. İlk olarak kim tarafından nasıl kullanılmış bu konuda kesin bir bilgimiz olmamakla birlikte direkt olarak “o” kadını zihinlerde canlandırdığı için ilk kullanana buradan sevgilerden bir demet yolluyoruz. Şahsen rol yapma oyunlarında oynatmaktan zevk aldığım karakterler bu tabire uyduğu için kavramı açıklama konusunda tatlı bir heyecan hissetmedim desem yalan olur. Sürç-i lisan ettiysek affola diyor ve “o” kadınlarla yolu kesişen herkese bol şans diliyorum.

Siz de aklınıza gelen Femme Fatale karakterleri yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar