Geek Terminoloji – Nerd Nedir?

Nerd’ün düzen algısındaki farklılığın dışarıya rahatsızlık veren sonuçlar üretmesi için, nerd sokaktaki adamın ilgilenmediği konularda bol bol bilgi edinmelidir. Sadece halk açısından düşünürsek geek tanımı her nerd için de geçerli, çünkü gözlerine batan her nerd aynı zamanda geek’lik yaptığı için göze batıyor. Göze batmayan nerd de zaten hiç gündeme gelmiyor.

Nerd Hareketler

Bir kişinin aşırı yaratıcı bir deli mi, yoksa nerd mü olduğunu anlamak için dışarıdan gözlemlenen deliliğinin altında bir yöntem olup olmadığına bakmak lazım. Nerd’ler çok sık “Ya olm bi durun ya bitince çok değişik olacak anlayacaksınız.” türevi laflar eder. Çünkü nerd’ler bir şey yaparken kafalarında genelde bir plan olur, deliler gibi kontrolsüz hareketlerle ilerlemezler. En kötü durumda bir şeyin nasıl çalıştığını anlamak için saçma sapan hareketler yapabilirler mazur görün.

Bir kişinin geek mi nerd mü olduğunu anlamanın kriteri büyük ihtimalle vardır, ama arayıp bulmayacağım, çünkü “Nerd geek kardeştir, ayrım yapan kalleştir!”.

"Abi?" "Olm dur bişey yapmaya çalışıyorum."

-“Abi?”    -“Olm dur bişey yapmaya çalışıyorum.”

Nerdlerin dertleri

Toplumdan farklı düşünmenin trajedisi, millete derdini anlatamamaktır. İki nerd oturup konuşurken toplumun uydurduğu dili kullanarak anlaşmak zorundadırlar. E bu dili uyduran toplum nerd’ün tanımı gereği olarak nerd’lerin konuşmak istediği her mesele hakkında düşünmüş olamaz. O zaman nerd’ler konu hakkında daha önce düşünüp yazmış başka bir nerd’ün kitabını okuyarak o nerd’ü uydurduğu dil eklentilerini öğrenmek zorunda. Ki daha öncedan yazılmış kitap yoksa, dili uydurmak nerd’ün başına kalır. Bu konuda başarılı olan nerd’ler zaten ya çok büyük hoca ya da popüler kültür bilimcisi olur.

Evet geek’ler de dertlerini topluma anlatırken zorluk çekerler. Ama geek’lerin sorunu toplumun konu hakkındaki bilgisizliğidir. İki üç sene üst üste çizgi roman filmi çıkması çizgi roman geek’lerinin derdini hafifletmiştir. Nerd’ler için iş o kadar kolay değildir.

Onun dışında çok nerd olmak ile otistik olmak arasında pek elle tutulur bir fark yoktur. Ondan kalkıp da “BEN AŞIRI NÖRDÜM” diye prim yapmaya kasmanın da çok bir alemi yok. Geek’likten ekmek yiyenler gibi nerd’lükten ekmek yiyenler çıkması çok zor.

Kıssadan Hisse

Nerd ile geek aynı şey değildir, hem nerd hem geek olan çoktur ondan kafalar karışır. Çok fazla adamla muhatap olmadan aradaki farkı anlamak zordur. Hatta kendinin ne olduğunu bilmeyenler de vardır.

Bu vesileyle bunu okuyan kahramagillerin yorumlarını istiyorum, hele bi anlatın kim nerd kim geek, aradaki farkı nasıl anlıyorsunuz?

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar