Geek Terminoloji – Ters Ninja Kanunu Nedir?

Ters Ninja Kanunu, kahramanın karşı karşıya kaldığı kötü adamların güçlerinin sayılarıyla ters orantılı olduğu durumları anlatmak için kullanılan bir terimdir. Yazılı olmayan bu kuralın kökeni tam olarak bilinmese de, çizgi romanlardan animelere ve filmlere kadar pek çok hikaye anlatımında kullanılmış ve halen kullanılmakta olduğunu görebiliriz. Hikayeyi daha ilginç ve heyecan verici bir hale getirmek için kullanılan bu kanuna göre karşısında yüzlerce rakibi olan kahraman, tüm istatistikleri yerle yeksan ederek rakiplerini bir hışımda yener ancak, tek bir düşmanla mücadelesi dakikalar sürer ve kahramanımız muhtemelen en büyük yarayı o zaman alır.

Kanunun adında ninja geçiyor ancak kahramanımız ninja olmak zorunda değil. Kovboylar, gangsterler, robotlar, stormtrooper’lar, dalek’ler hatta Bizans askerleri bile olabilir (Evet 60’lar Türk Sineması da bu kanundan nasibini fazlasıyla aldı, bu konuya daha sonra geleceğim). Özetle devasa sayıda olan tüm düşmanlar sayılabilir. Ancak burada küçük bir parantez açıyorum. Zombiler hariç! Zombileri konu alan hiçbir hikaye bu kanunu kullanmaz çünkü özellikle yavaş hareket eden zombileri birer tehdit haline getiren en büyük unsur sayılarıdır. Dolayısıyla “Ters Ninja Kanunu” zombi öykülerinde işlemez.

“Ters Ninja Kanunu” (Inverse Ninja Law) pek çok başka isimle de anılmaktadır. Bu isimler arasında en çok öne çıkanı ise, “Ninjutsunun Korunumu Kanunu”dur. (Law of the Conservation of Ninjutsu) Herhangi bir dövüş sanatında, her bir tarafa verilen belirli ve sınırlı miktarda ninjutsu bulunmaktadır. Bu ninjutsunun tek bir ninjada bulunduğunu düşünün. Bir de yüz ninja arasında paylaştırıldığını. Bu mantığın bir sonucu olarak tek bir ninja ölümcül bir tehdit oluştururken, bir ninja ordusu yalnızca ölüme giden askerlerden ibarettir.

“Ninjutsunun Korunumu Kanunu” dışında Eksilen Ninja Kanunu (Law of Diminishing Ninjas), Pataklamanın Korunumu Kanunu (Law of the Conservation of Whoopass), Anime Ninja Etkisi (Anime Ninja Effect) ya da Birin Kuralı (The Rule of One) kavramları da aynı kanunun farklı kullanımlarıdır. Adı her ne olursa olsun bu kural pek çok hikaye anlatımına heyecan katmıştır. Gelelim “Ters Ninja Kanunu”nun örneklerine:

Çizgi Roman

Daredevil Volume 1 #174

Frank Miller tarafından yazılan 1981 tarihli çizgi romanda Daredevil mistik ninja klanı “The Hand” ile karşılaşır. Organize suçlar işleyen ve suikastler başta olmak üzere pek çok uluslararası suçlar için işe alınan “The Hand”, bu kez Kingpin tarafından Daredevil’ı alt etmek için tutulur. Daredevil’in ninjalarla karşılaştığı karelerde bu kuralın uygulandığı görülebilir.

The Tick #3: Night of a Million-Zillion Ninja

Ben Edlund tarafından yazılan 1988 tarihli bu çizgi roman, “Ters Ninja Kanunu”nun en açık örneklerinden biridir. The Tick’in bir ninja grubunun elinden kaçan Oedipus adlı kadın ninja ile yollarının kesişmesinin ardından yaşadıklarını anlatıyor. The Tick’in, Oedipus’un peşinde olan ninjalar ile karşılaşmasında “Ters Ninja Kanunu”nun uygulandığı görülmektedir.

Ruroni Kenshin

Nobuhiro Watsuki imzalı manga Ruroni Kenshin, işinin ehli bir suikastçi olan Hitokiri Battosai diğer ismiyle Ruroni Kenshin’in kefaret öyküsünü anlatıyor. Meiji döneminde hükümet için çok sayıda insanı öldürmüş olan Kenshin, aynı anda pek çok kişiye uygulanabilen Hiten Mitsurugi Ryu isimli ölümcül tekniğinden söz edilmektedir. Bu teknik “Ters Ninja Kanunu”nun el kitabı olarak kabul edilebilir.

Anime

Hellsing

2001 tarihli Hellsing‘de vampir avcısı Alucard’ın, vampir köleleri olan ghoul’ları elinin tersiyle beşer onar yenebilirken, sahipleriyle zorlu bir mücadeleye girmesi “Ters Ninja Kanunu”na örnek olarak gösterilebilir.

Hellsing

Ninja Scroll

Ninja Scroll‘da Jubei, rakibi olan ninjaları bir bir elimine etmesine rağmen, Kimon’un Sekiz Şeytanı ona ciddi bir mücadele sunar.

Naruto

Naruto “Ters Ninja Kanunu”nu yeni bir boyuta taşır. Çok sayıda düşmanın yanı sıra Naruto da kendini 1000’den fazla klonlayarak dengeleri değiştirebilir. Ancak sayı burada da belirleyici etken haline gelir. 1 ila 5 arasında klonun olduğu durumlarda zafer kaçınılmazken, 10 ya da daha fazla sayıda olan klon, savaşta harcanan birer asker haline gelir.

Film

Matrix

“Matrix Reloaded”da Neo, düzinelerce hatta yüzlerce Ajan Smith’le baş edebilirken, “Matrix Revolutions”da tek bir Smith’e yenilir. Bu durum “Ters Ninja Kanunu”nun en uzun soluklu uygulamalarından biridir.

Equilibrium

“Ters Ninja Kanunu”ndaki formülün en açık şekilde çalıştığı filmlerden biri de Equilibrium’dur. Final sahnesinde Chirsitian Bale’in canlandırdığı Preston, altı elit rahip ve Brandt ile savaşır ve hepsini saniyeler içinde yenilgiye uğratır. Preston’ın Dupont ile olan final dövüşü ise daha uzundur.

Equilibrium

Kill Bill

“Kill Bill Volume 1″de, gelin sayısız Crazy 88 üyesini kılıçtan geçirmesine rağmen, General and Gogo Yubari ile bire bir olan mücadelesinde oldukça zorlanır. Gelinin zorlu mücadelesi ise O-Ren ile gerçekleşir. Kill Bill, Quentin Tarantino’nun “Ters Ninja Kanunu”nu bilinçli olarak kullanmasıyla diğer örneklerden ayrılmaktadır.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar