A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparatorluk Donanması

İmparatorluk Donanması’nın Gemi Tipleri

İmparatorluk gemileri büyüklükleri, hızları ve silah çeşitlerine göre sınıflandırılırlar.

  • Savaş Gemileri: En büyük gemi sınıfıdır. Uzunlukları 10 kilometreyi, mürettebatları 3 milyon kişiyi bulabilir. Genelde büyük bir görev gücünün bayrak gemisi olurlar.
  • Kruvazörler: Büyük olanlar, savaş gemileri ile benzer donanımda ama daha küçük gemilerdir. Orta ve daha küçük sınıf kruvazörler ise daha mobil bir saldırı gücü oluştururlar. Donanmanın bel kemiği bu gemilerdir.
  • Eskort ve Destroyerler: 1-2 km arası uzunluktadırlar. Genelde 2-3 gemi beraber çalışıp, geniş alanlara uzaktan yoğun torpido saldırıları yapıp kaçarlar. İmparatorluk donanmasının genelde görmezden gelinen ama en çok can yakan gemileridir.
  • Avcı ve Bombardıman Uçakları: Bazı gemiler daha az silah karşılığı bol miktarda avcı ve bombardıman uçağı taşırlar. Bu uçaklar çok uzun mesafeleri çok kısa sürede alıp düşman gemilere hasar vererek geri dönebilseler de, gemi savunma sistemleri ve uzayın büyüklüğü yüzünden hayatta kalma oranları oldukça düşüktür.
Gothic Sektörü bayrak gemisi The Divine Right

Gothic Sektörü bayrak gemisi The Divine Right

Gemi İçi Görevler

Her geminin kaptanı, geminin büyüklüğüne göre Yüzbaşı-Yüksek Amiral arası bir seviyededir. İletişim, Seyrüsefer, Silahlar, Donanma Piyadesi Komutanı, Disiplin Subayı gibi pozisyonlarda geminin büyüklüğüne göre belli sayılarda subay bulunur. Gemide ayrıca; ihtiyaca bağlı olarak rahip ve bütün mürettebatın performansını kontrol eden komiserler vardır.

Gemide teknik işlerin sorumluluğu ikiye ayrılır. Önemli teknik konularda ana sorumluluk Makina Rahiplerinde olsa da, mühendis ve tekniker ünvanlı bol miktarda çalışan vardır ve bunlar daha rutin işlere bakarlar. Geminin uzun mesafe iletişimi psişik güçleri bu konuda özelleşmiş olan Astropathlar tarafından sağlanır. Astropathlar genelde anlamadıkları şifreli ve bazen ikili sistemdeki karışık mesajları birbirlerine warp üzerinden ışıktan çok daha hızlı bir biçimde iletebilirler.

in1

Subay ve Astsubaylar

Geminin warp içinde yol alması ancak bu iş için özel mutasyonlara sahip psişik “Navigator”lerin kontrol edebildiği bir süreçtir. İmparatorluk çapında Navigator aileleri mutant genlerini korumak için kendi aralarında evlilik yaparlar ve yaptıkları işte tek olmaları sebebi ile korkunç bir servete hükmederler.

Mürettebatın büyük çoğunluğu köle statüsünde ve çok kötü şartlarda yaşayan işçiler ve geminin güvenliğini sağlayan ve bordalama gibi durumlarda gemiyi korumak için savaşan silahlı deniz piyadeleridir. Gemide ayrıca birçok işin kontrolünün başında astsubay seviyesinde görevliler vardır.

Silahlar

İmparatorluk donanması geniş bir silah çeşitliliğine sahiptir ve bazen bu çeşitlilik yüzünden mühimmat temini de lojistik bir kabus haline gelebilmektedir. Gemi çatışmaları on binlerce kilometre öteden olabildiği gibi kol mesafesinden de olabilir ve gemilerin silah yerleşimleri genelde geminin sağına ve soluna bakan 2 silah grubu ve duruma göre öne veya 360 derece ateş edebilen diğer silahlar şeklindedir.

in8

Silahları türlerine göre ayırırsak;

  • Bataryalar: Duruma göre kinetik enerji silahları, füzeler, lazerler, plazma silahlarından oluşurlar ve genelde gemilerin tek yönüne bakar durumdadırlar. Bu silahlarda ana amaç çok geniş bir hacmi mermi ve şarapnel yağmuruna tutarak düşman uçaklarına karşı bir ateş duvarı kurmak ve düşman gemi kalkanlarını yavaş yavaş indirerek diğer silahlara yol açmaktır.
  • Torpidolar: Çok yüksek hızlarda hareket eden torpidolar, büyük bir öbek şeklinde geniş bir hacmi tarayacak şekilde atılır ve çoğunun basit güdüm sistemleri vardır. Patlamaları büyük çaplı olduğu ve bol miktarda yüksek enerjili plazma saçtığı için düşmanı vurmak zorunda değildirler. 10-50 km yakında patlasalar bile kalkan ve sistemlere ağır hasar verebilirler. Bunun dışında borda torpidosu adı verilen özel versiyonlar manuel kontrol edilir ve amaçları içlerindeki askerleri düşman gemisinin içine taşımaktır. Torpido tüpleri genelde gemilerin önünde bulunur.
  • Lance: Bu tip silahlar, çok yüksek menzilli ve çok yüksek enerjili tek bir lazer atarlar ve çoğu hedefi vurmayı başardığında çok ağır hasarlar verir. Genelde gemilerin önüne takılırlar.
  • Nova Topu: Çok az gemide bulunan ve geminin gövdesi boyunca uzanan bir tüp içindeki manyetik hızlandırıcıların nükleer bir başlığı ışık hızına yakın bir seviyeye çıkarması prensibine dayanan çok güçlü bir silah.
Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar