A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparatorluk Donanması

Göklerde Savaş

Birçok gezegende İmparatorluk Donanmasına ait üsler vardır ve buralarda uzaya çıkma kapasitesi olmayan ama atmosfer içinde daha başarılı olan avcı, önleme, keşif, bombardıman ve yer destek uçakları bulunur. Bunun dışında uzay gemileri bu uçaklardan yanlarında bir miktar taşırlar ve savaş alanına uzaydan uçak bırakabilmek için çeşitli sistemler bulundururlar.

  • Thunderbolt: İmparatorluğun ana avcı/önleme uçağı. Hızdan çok manevra kabiliyetine önem veren bir tasarımdır. Öndeki lazer topları rakiplerine göre çok daha ağır bir atış gücü sağlar. Gerektiğinde füze ve bomba da taşıyabilir.
  • Lightning: Yüksek hızlı, az bulunan elit avcı uçağı. Atış gücü ağırlıklı olarak havadan havaya füzelerdir.
  • Marauder: Ağır zırhlı radar / keşif / bombardıman ve yer destek uçağı. Çok farklı silah ve ekipman ile donatılıp birden fazla görevde kullanılabilir.
  • Valkyrie: İmparatorluk muhafızları tarafından da kullanılan, dikey iniş / kalkış piyade taşıma + yer destek uçağı.
  • Aquila: Çevik ve zırhlı, dikey iniş / kalkış, kritik personel ve kargo taşıma uçağı.
  • Arvus: Kargo uçağı.
Thunderbolt avcı uçağı.

Thunderbolt avcı uçağı.

Exterminatus

İmparatorluk Donanması, gemilerinde çok nadir bulunan ve bir gezegeni (veya üstündeki yaşamı) yok edebilecek güçte silahlar taşır. Bu silahlar sadece son çare olarak ve  Engizisyon’un emri ile kullanılabilir. Bu silahların çoğu ateşlendikten sonra o gezegen ve üstündekiler için geri dönüş yoktur.

Bombardıman: Bu en temel ama en verimsiz yöntemlerden biridir. Birden fazla gemi gezegen yüzeyini tamamen kraterlerden oluşacak şekilde silahları ile döver. Genelde bütün gezegenin değil de bir kısmının temizlenmesi gerektiğinde uygulanan bir yöntemdir.

Virüs Bombaları: Sayısı çok az olan ve yenisi üretilemeyen bombalardır. Hava yolu ile taşınan ve her türlü canlıyı biyolojik madde öbeğine çevirene kadar durmayan bu biyolojik silah işini bitirdiğinde atmosfere büyük bir miktar yanıcı gaz salınmış olur. 2. Aşamada aşağıya ateşlenen lazerler gezegen yüzeyini ateş topuna çevirir.

ex

İnatçı pireler için yorganı yakman gerekebilir…

Atmosfer Yakıcı Torpido: Bu özel torpidoların amacı gezegeni bir ateş topuna çevirip yüzeyini temizlemektir.

Cyclonic Torpido: Bu torpidolar gezegenin içine girerek devasa plazma patlamaları oluştururlar, küçük gezegenler parçalarına ayrılırken, büyük gezegenlerde sadece yüzey lavla kaplanabilir.

Asteroid: Gezegen yakınında bulundan bir asteroid gemi veya üstüne takılan motorlar tarafından itilerek gezegen üzerine bırakılır. Genelde savunma sistemleri aşılamayan gezegenlere karşı kullanılan inefektif bir yoldur.

A’dan Z’ye 40K serimiz haftaya da devam edecek.

Herkese iyi okumalar ve iyi oyunlar!

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar