Türkiye’den Çıkan Şimdilik En Ciddi Kutu Oyunu – Incorporated

Olası tüm açık artırmalar yapıldıktan sonra üçüncü yani rekabet fazına geçiliyor. Bu faz da oldukça önemli. Bu turda her oyuncu hissesi kadar yatırım kübünü ülkelere yerleştiriyor. Daha sonra sırayla bir birlerinin küplerini yok edebiliyor, boş yatırım yuvalarına giriş yapabiliyor, ya da yakın ülkeler arası küpleri hareket ettirebiliyorlar. Ancak bu hareketi sınırlayan şey, sadece NATO ülkelerinden NATO ülkelerine, SCO ülkelerinden de SCO ülkelerine geçiş var. Ayrıca yatırım yuvalarındaki küplerinizi korumak için işçilerinizi de defans olarak gönderebiliyorsunuz. Bu faz, bolca pazarlık ve anlaşmaya gebe ve çok heyecanlı geçiyor. Bu fazda küplerinizi hareket ettirmek çok önemli ama hareket kısıtlarına dikkat.

Dördüncü fazda ise işçilerinizi göndererek farklı bir takım lobi aksiyonları yapılabiliyorsunuz. 4 kıtada (Amerika, Avrupa, Orta Asya / Afrika ve Uzakdoğu) birer savaş bölgesine müdahale edilebiliyor. Bu müdahalede NATO ya da SCO tarafı seçiliyor ve o anki gücüne oranla bonus alarak zar atılıyor. Zar değeri + bonus o ülkenin direncini kırarsa ülke seçilen tarafa geçiyor ve içindeki yatırım çöp olup yerine müdahale eden oyuncu giriyor. Daha sonra da savaş aynı bölgede kaybeden tarafta olan bir ülkeye sıçrıyor. Bu güç dengesinde oyuna daima NATO önde başlıyor ama Outlook kartlarına göre SCO sürekli güç kazanıyor. Ayrıca yine bu fazda yatırım kartlarına ve sliderlara müdahaleler edilebiliyor ya da ar-ge ile bazı yatırım yuvalarının değerlerini artırabiliyorsunuz. Son olarak da bir sonraki tur 3. fazda joker olarak kullanmak üzere küp saklayabiliyorsunuz.

3

Oyunun komponentleri 2. baskıda daha da güzelleşecekmiş.

Son fazda ise önce kriz çıkıp çıkılmadığına bakılıyor. Bunun bağlı olduğu üç koşul var. Birincisi finansal büyümenin yüksekliği (yani ekonomi ne kadar iyiyse kriz o kadar olası), ikincisi stres sliderı, üçüncüsü de 2. oyuncu olan “giant squid”in zarı. Kriz patlarsa zarın düşüklüğüne göre 2. oyuncu pek çok yatırım kartını çöpe atabiliyor ki bu da dengeleri sarsabiliyor.

Daha sonra da kalan yatırım kartlarına göre o turun gelirleri dağıtılıyor, borç faizleri ödeniyor ve sonraki tura hazırlık yapılıyor. Sadece dört turda da oyun bitiyor ve en çok para + yatırımı olan oyuncu kazanıyor.

Peki ya Eğlence?

Eğer beyniniz yanmadıysa, gördüğünüz üzere oyun basit değil ama bir oyunda alışılmayacak kadar komplike de değil. İşin güç kısmı bu karmaşıklıkta bir oyunda dengeleri tutturmak ama Can yıllardır oyunu deneterek bu işi iyi kıvırmış. Oyunda bana hatalı görünen 2 ufak konu vardı. Birisi bazı ülkelere (İskandinavya gibi) giriş olup çıkış olmaması. Diğeri de bazı ülkelerin yatırım kartlarının hemen bitip o ülkelerin açık artırmaya sonsuza dek kapanması. Ancak Can her ikisinin de bilinçli seçimler olduğunu ve ona göre oynamak gerektiğini söyledi.

Oyunda sürekli büyük oynadığınız için egonuzun şişmesi kaçınılmaz. Ama her yatırım oyunu gibi acımasız olan, sahip olduklarına bağlanmayıp yeri gelince satmayı da bilen kazanıyor. Oyunun asimetrik olması bir yana, çok farklı taktik seçenekler sunması gerçekten eğlenceli. Kararlarınızın sonucu ne derece etkilediğini görünce şaşıracaksınız. Tabii ki oyuncuların güçlüye abanıp zayıflatması, her rekabetçi oyunda olduğu gibi Incorporated’da da söz konusu ama hemen her saldırı için bir karşı taktik mevcut.

Essen'de standdan bir görüntü.

Essen’de Incorporated standından bir görüntü.

Oyunda dominant mekanik olan açık artırmaların ucunun açık olması harika (yani sonsuza kadar gidebiliyor). Bir yandan yatırım yapmayan hiç bir şey kazanamazken, diğer yandan fazla uçan da cezasını çekiyor.

Oyunda zarın etkisi benim zevkime göre biraz fazla. Rastgele çekilen yatırım kartlarında biraz olsun olasılık hesabı işe yarıyor ama yanlış yerde attığınız bir 1, kimi zaman tüm hesaplarınızı bozabiliyor. Ama pek çok tanıdığım insan da zar mekaniğini çok seviyor, o yüzden bunu  kötü olarak niteleyemeyeceğim.

Oyunun komponentleri de hiç fena değil. Belki işçileriniz sıradan birer meeple değil de, bir şekilde yatırımcıları tanımlayan piyonlar olsaydı daha atmosferik olabilirdi ama bu da biraz kılı kırk yarmak oluyor.

Sonuç olarak bu oyun olmuş arkadaşlar. İlk baskının bitmesi sizi üzmesin, bu sıralar Can ikinci baskının yolda olduğunu söyledi. Eğer yukarıda bahsi geçen oyunları seviyorsanız, ya da sağlam bir strateji oyununa açsanız, bu yerli değeri kaçırmayın derim.

Yorumlar