Kahramangiller

Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 5

Birbirinden ilginç fantastik ve bilimkurgu hikayeler anlatan heavy metal albümleri mercek altına alan yazı dizisine kaldığım yerden devam ediyorum.

Şansa bakın ki, alfabetik olarak sıraladığım grup isimleri, hikaye açısından diğerlerine nazaran daha bir dolu dolu olan üç albümü bir araya getirdi ve yazının öncekilere nazaran daha uzun olmasını sağladı. Bu yüzden lafı fazla dolandırmadan aradan çekiliyor ve yazıyla sizleri başbaşa bırakıyorum:

13. Queensryche – Operation: Mindcrime

Nikki, gözlerini hastanede açar. Geçmişinden bazı kesitler dışında ne olup bittiği konusunda hiç bir şey hatırlayamamaktadır. Kendisinden pek hoşlanmadığını pek gizleme ihtiyacı duymayan bir hemşirenin ziyaretinden sonra Nikki, tüm geçmişini yavaş yavaş hatırlamaya başlar…

Nikki bir eroin bağımlısıdır. Yaşadığı çevrede şahit olduğu ekonomik eşitsizlik, yozlaşma ve politik ikiyüzlülük, onu devrim yapmayı hedefleyen radikal bir örgüte katılmaya itmiştir. Örgütün başında, politik ve dini bir demagog olan Doktor X bulunmaktadır. Doktor X, eroinle birlikte kullandığı bir tür beyin yıkama tekniğiyle Nikki’yi gibi bağımlıları suikastçi olarak kullanmaktadır. Beyni yıkanan kişiler, Dr. X kendilerine “Mindcrime” dediği anda, hedef gösterdiği kişileri sorgulamadan öldürecek ve sonrasında hiç bir şey hatırlamayacak kuklalara dönüşecektir.

Nikki, örgüt için çalışan Rahip William’a yardım ederken, kilisede yaşayan rahibe Mary ile duygusal olarak yakınlaşmaya başlar. Mary, eskiden fahişelik yapmış ancak şimdilerde tövbe etmiştir. Mary’nin hayatında yaptığı radikal değişimler, Nikki’nin gözlerini açar ve Dr. X için yaptıklarını sorgulamaya başlar.

Nikki’nin kafasının karışmaya başladığını fark eden Dr. X, ona rahibi ve Mary’yi öldürmesini emreder. Nikki, kiliseye giderek rahibi öldürür, ancak Mary ile karşılaşınca emri yerine getiremez. Gece boyunca ne yapacaklarını tartışan çift, sonunda birlikte organizasyondan çıkmaya karar verir. Dr. X, aldığı kararı kendisine açıklamaya gelen Nikki’ye, onun bir eroin bağımlısı olduğunu, günlük dozunu ise ancak kendisinden alabileceğini hatırlatır. Kafası bir kere daha karışmış halde Mary’ye dönen Nikki, onu ölü olarak bulur!

Mary’yi Dr. X’in verdiği emir sebebiyle kendisinin mi, yoksa Dr. X adına bir başkasının mı öldürdüğünden emin olamamaktadır. Çıldırmanın eşiğine gelen Nikki, Mary’nin adını haykırarak kendini sokaklara atar. Bir süre sonra polis tarafından yakalanır ve üstünde Mary ve Dr. X adına işlenmiş başka cinayetlerde de kullanıldığından şüphelenilen bir tabanca bulunur.

Akıl hastanesine yatırılan Nikki, tv’de politik cinayet haberleri duyarak uyanır ve hiç bir şey hatırlamamaktadır…

queensrycheOperationMindcrime

Yayınlandığı dönemde altın ve platin plak alan Operation: Mindcrime hakkında yazılabilecek en iyi anektod, Iron Maiden vokalisti Bruce Dickinson’un ağzından çıkmıştır: Dickinson, Seventh Son of a Seventh Son albümünü yayınladıktan sonra Operation: Mindcrime’ı için “Bizim yapmak istediğimizi bizden daha iyi yapmışlardı” yorumunu yapmıştır.

Operation: Mindcrime, Operation: Livecrime adlı mükemmel bir konser videosu ile taçlandırılmıştır. Sahneyi, şarkı aralarında hikaye anlatımını destekleyen videolar ve animasyonlar süslerken, Mary’yi canlandıran konuk solist Pamela Moore ile Operation: Livecrime, rock tarihinin en önemli konser videolarından biri haline gelmiştir.

Queensryche, Operation: Mindcrime’ın yayınlanmasından 18 yıl sonra Operation: Mindcrime II adlı bir devam albümü çıkarmıştır. Ancak ne Dr. X rolünü üstlenen merhum Ronnie James Dio’nun albümdeki varlığı, ne de profesyonel oyuncular tarafından düzenlenen teatral sahne şovları, albümün ilkinin kötü bir yansıması olmasının önüne geçememiştir.

Dikkat Çeken Parçalar:

  • Revolution Calling
  • The Mission
  • Suite Sister Mary
  • I Don’t Believe in Love
  • Eyes of a Stranger
Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar