Kahramangiller

Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 1

Şarkı, bir hikaye anlatma formudur. Aynı albüm içindeki parçalar bir bütünü oluşturacak şekilde bir araya gelerek bir hikaye anlatıyorsa da karşımızda bir konsept albüm var demektir.

Uzunca bir süredir kaleme almak istediğim bu yazı dizisinde heavy metal konsept albümlerini mercek altına alacağım. Heavy metal diyorum, çünkü hakim olduğum müzik dalı bu. Sitenin içeriğine uyum sağlaması için de ağırlıklı olarak fantastik ya da bilim-kurgu türünde hikayeler anlatan konsept albümler seçtim.

Konsept albümlerin temelleri Frank Sinatra’ya kadar dayanıyor. Yelpazeyi azcık geniş tutup rock tarzında eserleri de dahil edip Pink Floyd, The Who ve Green Day gibi grupların eserlerini de yazmaya kalksam yazmakla bitmezdi bu yazı dizisi.

Bu noktada tematik albümlerle konsept albümleri birbirine karıştırmamak gerekir. Örneğin; Metallica’nın …And Justice For All albümündeki parçaların tamamı adalet sistemindeki yozlaşmaları konu almıştır. Ancak parçaların tümü birleşerek bir hikaye anlatmaz. Buna ikinci bir örnek olarak Iced Earth – Horror Show albümünü verebiliriz.

Son olarak; bu albümlerin tümü birer başyapıt olduğu için sıralamayı alfabetik yapmaya karar verdim.

 1. Avantasia – The Metal Opera

Albüm, 1602 yılında Dominician Order adlı bir tarikata üye olan ve cadı avlarına katılan Gabriel Laymann adlı hayali bir karakterin hilkayesini anlatır. Gabriel, uzun süredir görüşemediği üvey kızlardeşi Anna Held’i cadılık suçuyla yargılanmak üzere bulduğunda tarikatına olan inancını sorgulamaya başlar.

Tarikat kütüphanesine gizlice girerek yasak bir kitap okurken yakalanan Gabriel, zindana atılır. Orada karşılaştığı Lugaid Vandroiy adlı kişi, Avantasia adlı bir boyuttan gelen bir druid olduğunu söyler. Vandroiy, Avantasia’nın çok büyük bir tahlikeyle karşı karşıya olduğunu ve eğer kendisine yardım ederse Gabriel’e Anna’yı kurtarmasına yardım edeceğini söyler. Gabriel teklifi kabul eder ve birlikte zindandan kaçmayı başarırlar. Vandroiy, Gabriel’i bir boyut kapısına götürür ve Avantasia’ya gönderir.

Bu esnada Gabriel’in tarikatındaki üstleri yanlarında Gabriel’in okuduğu yasaklı kitap ile birlikte Papa Clement VIII’i ziyarete giderler. Eski dökümanlara göre bu kitap, Avantasia’nın merkezindeki kuleye götürülmesi durumunda kişiye büyük irfanlar bahşedecek yedi mühürden sonuncusudur. Papa, bu gücü istemektedir. Avantasia’ya giderek bu gücü elde etmeyi planlamaktadır.

Gabriel’i Avantasia’da Elderane adlı bir elf ve Regrin adlı bir cüce karşılar. Gabriel yeni arkadaşlarından Papa’nın planının gerçekleşmesi durumunda iki boyut arasındaki dengenin yok olacağını ve sonuçlarının her iki dünya için de yıkıcı olacağını öğrenir. Gabriel kuleye tam zamanında varır ve Papa kulenin içinden gelen gizemli bir sesle konuşurken mühürü çalarak kaçar.

avantasiaMetalOperaPtI

Albüm, hikayenin bu kadarını ele alıyor. Kalanı için The Metal Opera PT II’yı dinlemek zorundasınız!

The Metal Opera, Edguy’ın vokalisti Tobias Sammet’in kurduğu “süpergrup” Avantasia’nın ilk albümüdür. Bildiğiniz (ya da şimdi öğreneceğiniz gibi) süpergruplar, halihazırda kendini kanıtlamış, ünlü müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu proje gruplardır. The Metal Opera’da Michael Kiske, Kai Hansen, Sharon Del Adel gibi efsane isimler vokal yapmıştır.

Hikayenin kötü adamı Papa Clement VIII, anti-musevi politikaları ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı Avrupa ülkelerini bir araya getirmesiyle tanınan gerçek bir kişidir.

Dikkat Çeken Parçalar:

  • Reach for the Light
  • Farewell
  • Avantasia
  • Sign of the Cross
  • The Tower
Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar