Kahramangiller

Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 2

Her şarkının anlatacak bir hikayesi vardır. Ancak bazen bir albüm dolusu şarkı aynı hikayeden bahseder. Bu gibi albümlere ise “konsept albüm” diyoruz.

Kim ne derse desin, konsept albümler sözkonusu olduğunda en başarılı eserlerin genellikle heavy metal gruplarına ait olduğunu görürüz. Şüphesiz bunun başlıca sebebi; şarkı temalarında işledikleri konuların diğer müzik türlerine nazaran çok daha fantastik ve kurgusal öğeler barındırmasıdır.

Bu yazı dizisinin ilk bölümünde alfabetik olarak heavy metal tarihinin en dikkat çekici konsept albümlerini incelemeye almıştık. Kaldığımız yerden aynen devam ediyoruz!

4. Blind Guardian – Nightfall in Middle-Earth

J.R.R. Tolkien’in ölümsüz eseri Yüzüklerin Efendisi’ni aşağı yukarı herkes bilir. Kitabı beğenen ve fantezi edebiyatının biraz daha derinine inmeye karar veren okuyucular, kısa süre içinde Silmarillion ile karşılaşır.

Silmarillion, Orta Dünya’nın yaratılışından başlayarak geçmiş tarihini konu alan bir kitaptır. Kitabın şüphesiz en dramatik hikayeleri ise, Sauron’un efendisi Melkor’un hüküm sürdüğü dönemleri anlatan bölümlerdir.

Nightfall in Middle-Earth, hikayenin bu bölümlerine odaklanan bir konsept albümdür. Parçalar, kitaptaki olayları neredeyse birebir takip eder. Albüm, Melkor’un Valar tarafından mağlup edildiği War of Wrath ile başlar. Savaş tüm şiddetiyle devam etmektedir, ancak Melkor’un yenilgisi artık kesinleşmiştir. Sauron, efendisine hala zaman varken kaçmasını önerir. Melkor Sauron’u huzurundan gönderir ve kendisini bu yenilgiye getiren olayları hatırlayama başlar…

blindGuardianNightfallinMiddleEarth

Silmarillion’un konusu oldukça karmaşık olduğundan, hikayenin kalan bölümleri burada özet geçmeye cesaret edemeyeceğim!

Albüm, Blind Guardian’ın ilk gerçek konsept albümüdür. Grubun önceki çalışmalarından olan Tales From Twilight World ve Imaginations From the Other Side, tematik albümlerdir. Her iki albümün de içeriğindeki parçalar, fantezi ve bilim-kurgu eserlerden esinlenilerek yazılmıştır.

Nightfall in Middle-Earth albümünde 22 parça yer alır. Bunların 11 tanesi, ortalama süreleri 45’er saniye civarlarında olan, sadece ses efektleri ve konuşmalardan ibaret parçacıklardır. Bunlar normal uzunluktaki parçaların aralarına serpişerek hikayenin devamlılığına katkıda bulunurlar. Parçaların başı ya da sonunda ses efektleri ya da konuşmalar bulunan ya da bir tam parçayı diyaloglara ayıran başka konsept albümler de vardır. Ancak bunu Nightfall in Middle-Earth gibi parçacıklar halinde yapan başka albüm pek yoktur.

Dikkat Çeken Parçalar:

  • Into the Storm
  • Nightfall
  • Curse of Feanor
  • Mirror Mirror
  • Time Stand Still (At the Iron Hill)
  • Eldar

Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar