Kahramangiller

Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 3

Belki tek bir şarkı, hayatın onca gürültüsünü aşarak size hikayesini anlatmakta güçlük çekiyor olabilir. Ancak bir albüm dolusu parça aynı hikayeden bahsediyorsa ne kadar süre kayıtsız kalabilirsiniz ki?

Şarkılarını fantastik ve bilim-kurgu öğelerle bezeyen heavy metal grupları, şüphesiz biz alt kültür takipçilerinin ilgisini hemen çekecek türden içeriğe sahip konsept albümleri onyıllardır yapmaya devam ediyor.

Grup isimlerine göre alfabetik  olarak derlediğim bu yazı dizisine bir önceki yazıda kaldığımız yerden devam ediyoruz!

Eğer önceki bölümü okumadıysanız, yazının sonunda linklerini bulabilirsiniz.

7. Iced Earth – Dark Saga

Al Simmons, yüksek seviyeli bir C.I.A ajanıdır. İşinde son derece uzman olan Simmons, hayatı boyunca vatanı için elini kirletmekten çekinmemiş, olabilecek en pis görevleri bile soğukkanlılıkla yerine getirmiştir. Ancak hizmet ettiği kuruluşun amaçlarını sorgulamaya başladığında, patronu Jason Wynn tarafından ipi çekilir. İnfazını yapan ise Simmons’un silah arkadaşı Chapel’dir.

Al Simmons, yaşamı boyunca yaptıklarının bedeli olarak cehenneme gider. Ancak öldürüldüğü anda bile aklında sadece biricik karısı Wanda vardır. Simmons’un eşine olan tutkusunu kendi çıkarları için kullanmaya karar veren Malebolgia adlı bir iblis, Simmons’a ruhu karşılığında Wanda’ya tekrar kavuşabileceğini vaad eder. Simmons kabul eder ve gerçekten de dünyaya geri gönderilir. Ama hangi koşullarda?

Elbette Malebolgia elbete Simmons’u kandırmıştır. Zira Simmons’u dünyaya ölümünden 5 yıl sonrasında göndermiştir. Wanda hayatına devam etmiş, Simmons’un en yakın arkadaşıyla evlenmiş, hatta çocuk bile yapmıştır. Simmons’un hafızası bölük pörçük, vücudu ise tamamen yanıktır. Ayrıca henüz nasıl kullanacağını pek kestiremediği süper güçlerle donatılmıştır…

icedEarthDarkSaga

Evet, bahsi geçen hikaye, 90’lı yıllarda çizgi roman endüstrisi deprem yaşarken yükselen Image Comics’ten yayınlanan, Todd McFarlane’in eseri Spawn’dan başkasına ait değil!

Koyu bir Spawn okuyucusu olan Iced Earth’ün kurucusu ve gitaristi olan Jon Schaffer, önceki albümlerine nazaran çok daha sadeleştirilmiş, tematik parçalar besteleyerek albümü bir araya getirmiştir. Oldukça iyi bir kayıt kalitesine sahip olan albüm boyunca hiçbir enstrüman gereğinden bir tek nota bile fazlasını çalmaz. Öyle ki; sadece tek bir parçada gitar solusu vardır. Grubun vokalisti Matthew Barlow, parçaları söylerken sizi vokalin bizzat Spawn tarafından yapıldığına ikna edebilecek kadar iyi kullanmıştır sesini.

Albümde anlatılan hikaye, ağırlıklı oalrak Spawn’ın ilk dönemlerini anlatır. Dünyaya geldiği ilk zamanlardaki kafa karışıklıkları, Wanda’ya olan aşkı, Violator’la karşılaşması ve cennetten onu öldürmesi için yollanan melek Angela derken albüm sizi içine alıverir.

Son olarak; albümün kapak çizimini Spawn’ın McFarlane’den sonraki en ünlü çizeri olan Greg Capullo’nun üstlendiğini de not düşmeyi unutmamak gerekir.

Dikkat Çeken Parçalar:

  • Dark Saga
  • I Died for You
  • Violate
  • The Hunter
  • A Question of Heaven
Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar