Kahramangiller

Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 4

Tek bir şarkı bile size koskoca bir hikaye anlatabiliyorsa, bir albüm dolusu şarkı nelere kadirdir artık siz düşünün!

Heavy metal gruplarının özene bözene bestelediği parçalardan oluşturup bilimkurgu ve fantastik öğelerle bezediği konsept albümleri mercek altına aldığım bu yazı dizisi, dördüncü bölümüyle devam ediyor!

Eğer yazı dizisinin önceki bölümlerini henüz okumadıysanız, yazının sonunda linkleri bulabilirsiniz.

10. King Diamond – Abigail

Albüm, Miriam Natias ve Johathan La’Fey adlı genç çiftin, Jonathan’a miras kalan konağa yerleşmeleriyle başlarına gelen tüyler ürpertici olayları onu alır.

1845 yazında, sözkonusu konağa yerleşmek üzere yola çıkan çift, yedi atlı tarafından konağa yerleşmemeleri konusunda uyarılırlar. Dediklerine göre; eğer bunu yaparlarsa “18, 9’a dönüşecek”tir. Elbette bu tuhaf uyarıyı kulak ardı eden çift, yollarına devam eder ve o gün konağa yerleşirler. Aynı günün gecesinde Jonathan, Count La’Fey adlı atalarından birinin hayaletiyle karşılaşır. Hayalet, Jonathan’a içinde Abigail adlı bebeğin cesedi olan bir tabut gösterir. Hayalet, Miriam’ın Abigail’in ruhunu taşıdığını, yakında doğuracağı çocuğun Abigail’in yeniden doğmuş hali olacağını söyler. Jonathan’a karısını öldürerek bu doğumu engellemesi gerektiğini söyler.

Count La’Fey, 7 Temmuz 1777’de karısını doğurduğu çocukla birlikte merdivenlerden aşağı yuvarlayarak boynunun kırılmasına, bebeğiyle birlikte ölmesine sebep olmuştur. Sebebi ise çocuğun babasının kendisi olmamasıdır.

Ertesi gün Miriam gözle görünür şekilde hamiledir! Fetüs, inaılmaz bir hızla büyümektedir. Jonathan eşini merdivenlerden itmeye kalkışır, hatta Miriam onu bunu yapması için teşvik etmiştir. Ancak Miriam Jonathan’ı kandırmaktadır. Kendi yerine Jonathan’ın merdivenlerden düşmesini sağlar. Bebeği doğuran Miriam, doğumu sağ atlatamaz. Bir kez daha doğan Abigail, yanlızdır. Yedi atlı ise Abigail’i bir kez daha öldürmek için gelmektedir…

kingDiamondAbigail

King Diamond hakkında bir yazı yazarken, “Fatal Portrait” ve “The Spider’s Lulaby” adlı albümleri haricinde tüm albümlerinin konsept albümler olduğunu belirtmeden geçmek ayıp olur. Ancak bunların arasında en bilineni şüphesiz Abigail’dir. Hikayenin devamını konu alan Abigail II: The Revenge, bu albümün yayınlandığı tarihten 15 yıl sonra, 2002’de yayınlanmıştır.

Yedi atlının yaptığı esrarengiz uyarı, yani “18’in 9’a dönüşmesi”nin birden fazla anlamı vardır. Birincisi, Miriam’ın yaşı 18’dir ve 9’da hamileliğin sürdüğü ay sayısını sembolize etmektedir. Diğeri ise yine 18 olan Miriam’ın ikiye bölünerek, yani bebek dünyaya getirerek iki 9’e eşitlenmesine gönderme yapılır. Elbette geriye tek bir 9 kalacağı söylendiği için Miriam’ın doğumu atlatamayacağı sonucuna da buradan varılabilir. Bu arada Jonathan’ın da yaşı 27’dir (yine 9’a bölünebilien bir sayı!). King Diamond, kasıtlı olarak 9 sayısını kullanmıştır elbette. Zira 9, sihirli bir numaradır; 9’u hangi sayıyla çarparsanız çarpın, çıkan sonucun sayılarını tek basamak kalıncaya kadar toplarsanız yine 9 elde edersiniz! Bilmeyenler içni hemen ilk, orta ve lise okul numaralarımı deniyorum:
9 x 6 = 54 (5+4=9)
9 x 3046 = 27414 (2+7+4+1+4=18) (1+8=9)
9 x 5748 = 51732 (5+1+7+3+2=18) (1+8=9)
İsterseniz abartıp benim gibi vatandaşlık numaranızla çarpmayı da deneyebilirsiniz! Sonuç değişmiyor!

Son olarak popüler kültürden bir bilgi: Capcom’un Final Fight adlı bilgisayar oyununda bölüm sonu patronlarından birinin adı Abigail’dir ve tipi King Diamond’a olabildiğince benzetilmiştir.

Dikkat Çeken Parçalar:

  • Arrival
  • The Family Ghost
  • Omens
  • Abigail
Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar