Canavar Günlükleri: Tarrasque

Kaplumbağa, Aslan, Boğa, Yılan, Ejderha?

Evet, bir nevi yürüyen hayvanat bahçesi. Yazı boyu serpiştirdiğim resimlerde gördüğünüz üzere, efsanelerde görünüşü çok değişken, kiminde koca kafalı bir canavar, kiminde sırtında koca kaplumbağa kabuğu taşıyan, insan yüz hatlarına sahip bir aslan. Azize Martha’nın yanında ise ejder cosplay’i yapmış finoya benziyor. Malum rol yapma oyunundaki haliyle hiç ilgisi yok. Ben Tarrasque’la ilk olarak Advanced Dungeons & Dragons’un Monster Manual’ında tanışmıştım. Şu çizimin yukarıda anlattıklarımla hiç ilgisi yok. 3 ve 3.5 için hazırlanmış Monster Manual’daki çizimlerinde dinozor ve mamut esintileri var, özellikle T-Rex.

Demin King Kong dedik ama, Fransa’da güzel ve çirkini bir araya getiren başka, çok ünlü bir hikâye daha yok mu? Aslan kafalı canavar filan? Güzel ve Çirkin masalının kökenlerinin Martha ile Tarasque’a dayandığı incelediğim her yerde yazılmış, ben de öyle düşünüyorum. Madem öyle, Tarasque’ın kod adı bundan böyle Vincent (yaşı yetenler anladı), içinde Tarrasque geçen bir Dungeons and Dragons filmi çekilirse de rolü kesinlikle Ron Perlman almalı.

Rol Yapma Oyunlarında Tarrasque

Tarrasque’ın Dungeons & Dragons’daki halinin efsaneyle ilgisi yok tabii, ona şarkı söylemeyi denemeyin. Kendisi tartışmasız bu oyundaki canavarların en güçlülerinden. Sahi, gerek bilmeyenler için, gerekse de nostalji için Tarrasque’ın o muhteşem özelliklerini bir daha hatırlayalım mı? İzninizle, rol yapma oyuncusu diline geçiyorum.

D&D Tarrasque’ı.

Şimdi efendim, bu yaratık o kadar güçlü ki, her dünyada sadece bir tane bulunabiliyor. On beş metre boyunda, yirmi bir metre uzunluğunda (onun da büyük kısmı kuyruk), ortalama 130 ton ağırlığında. Çoğu zaman dünyanın merkezine yakın bir yerde uyuyor. Uyanırsa da gezegendeki her şeyi bütün bütün yutma kapasitesine sahip. Şöyle söyleyeyim; 20-25 kiloluk bir yaban domuzu insanı kıymaya çevirebiliyor, 15 metre boyunda 130 tonluk, çenesinden dirseklerine kadar dev dikenler olan bir canavarın neler yapabileceğini varın siz hesap edin. Herhangi bir etik duygusuna, ahlâk anlayışına sahip değil, öyle konuşarak ikna edemezsiniz. Derisi öyle kalın ki, hasar vurabilene aşk olsun. Onu kısmen baş edilir kılan şey, sık sık uyuması. Yani uyandığında kısa süre hareket halinde kalıyor ama siz onu yutulan şehirlere söyleyin tabii.  Öldürmek de kolay değil: 2. versiyonda mesela, 300 hasar vurup, -30 cana indirip, bir de Wish büyüsü atılması lâzım yoksa tamamen yenilenip diriliyor. Ne yapalım, yaradan öyle istemiş. D&D 3.5’ta mesela, toplamda 868 hasar vurmak lâzım (ya da homebrew kullanıyorsanız 700, ya da siz ne derseniz o, sonuçta oradakilere bağlı kalmak zorunda değilsiniz), üzerine Wish ya da Miracle atılmazsa olmuyor. Bunlar da yapılması kolay büyüler değil tabii.

İlginç bir konu daha var: Hazineler. Öldürmeyi becerebilirseniz, cesedini doğru yöntemlerle parçalarsanız, muazzam mücevherlerle zırh yapılacak materyal çıkarabiliyorsunuz. Ama önce bir öldürün.

Yıktın Perdeyi, Eyledin Viran

Hasar vurmak lâzım demiştim, değil mi? E, vuramıyorsunuz ki? Ne silahla, ne büyüyle. Disintegrate gibi başka yaratıkları aniden öldürebilen büyüler, Tarrasque’a sadece non-lethal (yani ölümcül olmayan) türden hasar vuruyor. Peki öldürmek imkânsız mı? Yok canım, bu noktada yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekiyor. Oyunda size yardımcı olabilecek tonla büyü ve yöntem var aslında. Bakın burada biri, Tarrasque öldürmenin kendince yedi yolunu yazmış.

Yolu D&D’den geçen her oyuncu, her oyun yöneticisi kafayı en az bir kez Tarrasque’a takmıştır: Nasıl öldürülür? İstanbul’da frp cafeler varken üç kişinin olduğu bir odada bunu sorsanız, kendinizi saatlerce sürecek bir tartışmanın içine atmanız garantiydi: Olası bir senaryoda, nasıl kullanılır? Bunu cidden oyuncuların karşısına çıkarmalı mı, çıkarmamalı mı? Hangi parti, hangi büyülerle bunu daha kolay alır? Bugün Reddit, Youtube ve bilumum rol yapma oyunu forumlarında tartışılan yüzlerce cevabı var bu soruların. Kimi der ki, yok ya, gerçekçi bir oyun yöneticisi bunu yapmaz, yapmamalı. E ama sürünür modda saatler süren savaşlar yapmazsak D&D oynamanın ne keyfi var? Sırf o kuyruk yeter? Tarrasque dediğinin bir turda yapabildiği fiziksel saldırıları zaten bitmek bilmiyor, ben Golden Legend’ı daha bu sene okudum, izninizle saldırılara “Sıçma Gücü”nü de ekliyorum.

Azize Martha Günü’nde yapılan Tarasque dekorasyonlarından biri.

Yüksek seviye karakterlerin oynadığı her senaryoda oyun yöneticisinin işi zordur: Skorlar, büyüler havada uçuşurken atmosferi yerinde tutmak küçümsenecek bir iş değildir. Bir Tarrasque kavgasında uzun geçmişi, oynanmışlığı olan karakterler mi bulunmalıdır peki? Bu oyunlarda genellikle ölü dirilten büyüler olduğundan oyuncunun korkması zor, ama ya yönetici aniden aşka gelip, “Tarrasque’da öyle kara bir tılsım var ki, elinin değdiği kişi bir daha diriltilemiyor?” filan derse? Ne bakıyorsunuz öyle, ben derdim? En efsanevi canavardan korkmazlarsa ne anlamı var? Ama dikkat edin, oyuncularınız Darkest Dungeon filan oynuyorlarsa geri getiremedikleri bütün karakterlerin hıncını sonra sizden çıkarmasınlar.

Toparlayalım: Oyun Yöneticisinin Çilesi Biter mi?

Bir başka zor yan: Senaryo. Böyle bir yaratığın var olabildiği sorusuna cevap vermeye çalışmak kolay değil. Yıl 2018, vizyonu 80’lerden çok öteye götürmek gerekiyor : Öyle “Bir grup büyücü tarafından, gerektiğinde dünyayı yok etmesi için yaratıldı!” filan diyen madara olur,  “E peki kardeşim siz salak mısınız, kontrol edemeyeceğiniz bir şeyi niye yarattınız? Hanginizin fikriydi? Öne çıksın bak, kızmayacağım.”  derler adama. Çok yaratıcı, çok atmosferik, çok… of. “Biz eğlencesine geyik senaryoyla savaşmak istiyoruz!” diyenleri ayrı tutuyorum tabii ki. Kullanmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin.

“Tarrasque tipli bir şey çıkarmak istiyorum, ama o kadar da uçuk olmasın parti o kadar yüksek seviyeli değil, şöyle bir rendelesin ama sonunda öldürebilsinler,” diye canavar arayanlara da Bulette öneririm.

Oyunu yazanlar ne yapmış peki? Kanon hikâyeleri dünyalara göre değişiyor. Mesela Forgotten Realms’de Tarrasque’ın Primordial’lar tarafından yaratıldığı söyleniyor (Titan ırkı gibi düşünebilirsiniz).  Athas’ta ise Wake of the Ravager’da  Lord Warrior adlı manyak kaldırıyor, sonra hiçliğe postalanıyordu. Tabii oyun öyle bug’lıydı ki ben dahil çoğu insan o savaşı yapamadı, yıllar sonra Youtube’dan izledik.

Sizin Tarrasque hangisi?

Tarrasque hakkında hâlâ merak ettikleriniz mi var? Hemen şu kitabı alıp okuyabilirsiniz. “Dolar bu haldeyken başımıza masraf çıkarma!” diye kızmayın, ben de henüz okumadım, okuyunca bu yazıya bir ayar çekebilirim. Buraya kullanım hakkında çok bir şey yazmadığımın farkındayım, çünkü o kısmı sizin doldurmanızı istiyorum. Hiç Tarrasque kullandınız mı? Hiç karakterinizi bir Tarrasque öldürdü mü? Haydi anılarınızı yazın, burası bir Darkest Dungeon mezarlığına dönsün.

Notlar

(*) Bazı yerlerde Magdalalı, bazılarında Bethany’li Meryem olarak geçiyor, böyle on- on iki tane farklı Meryem var, durum karışık anlayacağınız, hepsi Meryem diye anılıyor ve benzer zaman dilimlerinde birkaçı iç içe erimiş gibi. Bazı tarihçiler Magdalalı ile Bethany’li Meryem’in iki ayrı kadın olduğunu ve ikisinin de İsa’yla evlenmek istediğini söylüyor.

(**) Ölü Deniz Yazmaları (Dead Sea Scrolls), 1947’de Eriha’daki (Filistin) Kumran Mağaları’nda keçisini arayan bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuş kırk bin elyazmasına verilen isimdir, bunlar Yahudilik ve Hristiyanlığın bilinen en eski yazılı kaynaklarıdır. Henüz hepsi çözülememiştir, ancak büyük bir kısmı kutsal metin olarak tanınmamaktadır, Hanok’un Kitabı da bunlardan biridir.

(***) Bu 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı cephesi olan Galiçya değil. Kafa karışıklığı olmasın, o Ukrayna’da. Efsanenin geçtiği bölge İspanya’da. Jenerasyonumda pek çok kişinin bu cepheden Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı sayesinde haberi olmuştur, toprağı bol olsun.

(****) Golden Legend’daki  metin eski İngilizce olduğu için biraz kafa karıştırıcı, dolayısıyla bu karından dışkı bırakma kısmından çok emin değilim, “belly” kelimesi şişkin anlamında da kullanılmış olabilir.

Yorumlar