D&D 5e – Dungeon Master’s Guide İncelemesi

Part 1 : Master of Worlds

Bu bölümde oyunun geçeceği settingi kurmayı, dünyayı tasarlamak ve genel atmosferi vermeye dair detaylı bilgiler var. Geçmişten bu yana bütün D&D kozmolojilerini ve dünyalarını ele alması bir yana, sunduğu ilgi çekici alternatiflerle tam okunası bir bölüm. Ayrıca son iki sürümde de süregelen bir gelenek olarak “değişik oyuncu tipleri”ne dair açıklama ve tavsiyelerin olduğu “Play Styles” kısmı eski/yeni tüm DM’ler tarafından tekrar tekrar okunmalı.

Boyutlarla ilgili kısımda ise sundukları variant kurallar tek kelimeyle muhteşem.

Part 2 : Master of Adventures

Bu bölümde, genelden özele inecek şekilde maceraları hazırlamayı anlatmış ve yine rastgele tablolarla fikir konusunda yardım etmişler. Maceraların sadece gövdesini (konusunu) değil, amacı ve gidiş yollarını, içeriklerini de kurmaya yarayan araçlar vermişler. Kısacası sadece gövdeden oluşan bir taslak yerine eli, kolu, yüzü de olan bir tam macera tasarlayabiliriz.

Bölümün devamındaki kısımlarda iyice detaya inebiliyoruz. NPC’lerin sadece statlarını değil, kişilik ve amaçlarına kadar inmemiz mümkün.

İlerlediğimiz zaman, maceraların geçeceği yerleri (zindan, yabanlık, yerleşimler vs.) yine kullanışlılıktan ödün vermeden son derece detaylı şekilde tasarladığımız kısımlara geliyoruz. Özellikle şehir tasarımları konusundaki tablolar gerçekten her zaman işe yarayan şeylerdir.

Bu bölümün devamında, eskiden çoğu kaynakta es geçilen bir konu olarak “macera arası vakitlere” değinmişler. Mutlaka okunması gereken bir kısım bu da.

Son olarak da DMG’larda dört gözle beklenen kısma geçmişler: Hazine! Sadece “Alın bunları verirsiniz, mutlu edersiniz sabileri!” diye tablolar ya da açıklamalar yerine konseptlere ve hikayelere de değinmişler.

Part 3 : Master of Rules

Bu bölümde kuralların nasıl uygulanacağından, değiştirileceğine kadar akıl almaz derecede ilham verici yazılar yazmışlar. Diğer (official olmayan) oyun tarzlarından “Şunlar da var!” diye bahsedip geçebilecekken, mümkün olan her fırsatta alternatiflerden bahsetmeyi unutmamışlar.

Player’s Handbook’ta detayına girmedikleri bazı konularda detaylara girmişler. (Örneğin; flanking) O açıdan, özellikle oyunu detaylı oynamak isteyen kişiler için bazı soruları cevaplamışlar.

Baya uzunca sırf bu bölümdeki araçların ne kadar kullanışlı olduğunu yazmıştım ama sildim. İlerleyen yazılarda onları tek tek tanıtsam daha iyi olacak. Sadece bu parttaki araçları ve açıklamaları iyice öğrenen bir DM, efsane oyunlar oynatan birisi haline gelebilir.

Sonuç

İnternetin bir konuda hemfikir olduğu çok nadir gerçekleşen bir olaydır. 5th Edition konusunda, bu edition’un iyi olduğuna dair (korkutucu) bir fikir birliği var. Dungeon Master’s Guide’ın da beklenenden iyi çıktığı kesin. Bu fikir birliğinin nasıl ortaya çıktığını görmek de oldukça kolay, çünkü son derece iyi bir kitap. Bütün DM’lere tavsiye ediyorum. İyi eğlenceler.

Yorumlar