Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Legend of the Five Rings: 3rd Edition

Bütün bunların dışında bu oyunda bir kötü taraf yok mu? Elbette var.

The Shadowlands adı verilen ve kötülüğün merkezi olarak bilinen bölgede, var olan imparatorluk düzenine karşı olan hizipler ve aileler de mevcut. Dilerseniz bunlardan birini de canlandırabilmeniz mümkün.

En çok klanlardan bahsettik, fakat klanların içerisinde yer alan ve her klanın altında sıralanan aileler ve okullar, size sistematik olarak bonuslar sağlayan asıl değerler. Örneğin, Akrep Klanı’na bağlı, Bayushi Ailesi üyeleri, Agility (Çeviklik) özelliğine +1 bonus alırken, yine Akrep Klanı’na bağlı Yogo Ailesi üyeleri, Willpower (İrade) özelliğine +1 bonus alıyor. Oyunda ailelerin size getirilerinden biri bu. Ailelerin yanı sıra, karakter yaratımında “Okul” olarak belirlenen eğitim alanları, karakterinize seviye, daha doğrusu bu oyunda kazandığınız tecrübe puanlarıyla birlikte Rank yani Rütbe kazanıp, bu rank’lerle birlikte Okul’unuzdan gelen yeni dövüş stilleri öğreniyorsunuz.

lofr3

Seçtiğiniz sınıfa göre, yani samuray, shujenga, soylu vs gibi, okullarda size öğretilen farklı yetenekler mevcut. Bu yeteneklerinizin yanı sıra, okulunuz karakterinizin onura verdiği önem (Onur Puanı), dış görünüş, kullandığı silah ve yeteneklere kadar etkiliyor. Mesela, Turna Klanı’ndan Kakita Okulu’nda eğitim görmüş bir samuray, 3.5 Onur Puanı ile oyuna başlayıp, hafif zırhlar giyen bir samuray olurken, Yengeç Klanı’na bağlı Hida Okulu’nda eğitim görmüş bir samuray, 1.5 Onur Puanı ile oyuna başlayıp, daha ağır zırhlar giyen bir samuray oluyor. Okulun size getirdiği Trait (Özellik) bonusları da yine okuldan okula göre değişiyor.

Oyuna yüzeysel olarak bakıldığında, herkesin samuray oynadığı bir oyunda karakterler tekdüze gibi görünse de, daha derinlemesine incelediğinde, her samurayın birbirinden daha farklı olduğunu net bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Oyun içi çeşitlilik oldukça fazla, dilerseniz ağır zırhlar giyen ve hayatını savaşa adamış bir Yengeç Samurayı da olabilirsiniz ya da hafif zırhlar giyip çevikliğe önem veren ve sanatla ilgilenen bir Turna Samurayı da olmanız mümkün.

lofr4

Peki bu kadar onurlu bir adamın bir arada olduğu yerde, her şey kaba bir savaş oyunundan mı ibaret? Elbette hayır, Onur adı verilen kavram, genel olarak bildiğimiz Uzak Doğu’da olduğu gibi, oyun içerisinde entrikaların olmadığı anlamına gelmiyor. Hain suikastler, gizli kapaklı entrikalar, İmparatorluğu tehdit eden karanlık güçler ve sürekli herhangi bir sebepten dolayı yenilenen klanlar arası savaşlar oyunda birden fazla türde senaryo üretmenizi mümkün kılıyor.

Eğer Uzak Doğu’dan hoşlanıyorsanız ve izlediğiniz bir Samuray filmi sizi heyecanlandırdıysa ve D&D dışında değişik bir sisteme sahip oyun oynamak isterseniz. Legends of the Five Rings sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim.

Künye
Tasarımcı: Rich Wulf, Shawn Carman,Brian Yoon, Seth Mason, Fred Wan
Yayıncı Kuruluş: Alderac Entertainment Group
Sistem: Roll and Keep System
Çıkış Tarihi: 2005
Tür: Uzakdoğu Fantezi
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar