Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Nephilim: Occult Roleplaying

Kurtuluş, Atlantis’i terk eden Nephilim’lerden gelecektir. Sürgünleri sırasında Kara Ay’dan kalan enerjileri keşfetmiş, bazı değişik güçler edinmişlerdir. Böylece akıl almaz bir şey yaparlar; kendilerini Orichalcum’a bağlarlar ve ilk Selenim’ler oluşur. Bunlar Orichalcum’a bağışıktır, insanlarla savaşarak galip gelirler. Böylece Nephilim’ler kurtulur. Ancak Selenim’ler zaferin bedelini ağır öderler. Artık hayatta kalabilmek için insanlardan sürekli Solar-Ka çalmaları gerekmektedir. Hiçbir silahın işlemediği vampir, kurt adam hikayeleri bu yüzden ortaya çıkar .

Hikaye uzuyor, ancak bildiğimiz efsanelerin kurguya ne kadar ustaca yedirildiklerini gösterebilmek için böyle detaylı yazdım.

Nephilimler eski Mısır zamanında insanların çoğu tarafından unutuldular, ancak Atlantis’ten kalan gizli örgütler varlıklarını korudular ve Nephilimleri avlamaya devam ediyorlar. Ne kadar tarih, sembolizm, okült biliyorsanız oyundan o kadar keyif alırsınız.

Okült bilmeyen Nephilim oynayamaz diye düşünmeyin, içinde gizli örgütlerin, Nephilim ve Selenimlerin geçtiği bir aksiyon hikayesi yazılabilir, ama oyuncuyu sembolizmle büyü yaptıracak kadar bilinçlendirmeyi tek atımlık bir oyuna uyarlamak kolay değil.

İnsan dostu bir Nephilim oynayabilirsiniz, gizli örgütler tarafından kovalanmış, önyargılı bir varlığı da canlandırabilirsiniz. Eski Mısır’dan günümüze kadar herhangi bir tarihi arka plan kullanabilirsiniz.

Biraz oyunun benzersiz (en azından çıktığı tarihte) özelliklerinden söz edelim; Bir Nephilim karakter kağıdını elinize aldığınızda çift skor hanesi göreceksiniz. Bir tanesi Nephilim’in yetenekleri, diğeri ele geçirdiği bedenin yetenekleri için. Nephilimler’in sahip olduğu büyü enerjisine Ka denir, dominant elementi hangisiyse en yüksek Ka puanı onundur, zıt elemente karşı dikkatli olması gerekir; bir ateş Nephilim’i tsunamiye maruz kalırsa çözülebilir. Bir Nephilim’in oluşması için Nexus gerekir; gezegenlerin büyü enerjilerinin kavuşumu sırasında Nephilim doğar ve hiçbir kavuşum aynı değildir. Bunu burçlar gibi düşünebilirsiniz, nasıl doğum tarihlerimize göre güneşle ay burçlarımız farklıysa, bir Nephilim’in dominant, majör, minör elementleri farklıdır. Nephilim’in dominant Ka’sı arttıkça, metamorfozu başlar ve elementine göre mitolojik bir varlığın şeklini alır, vücut değişime girer, insanlardan kendini saklayamamaya başlar. Nephilim güçlerini kullandıkça puan alır (bu puanları kaybedebilir) 20 puanı tamamladığında o elementle ilgili metamorfoz geçirir; saçları alev olur, dili çatallaşır, derisi pullanır, hatta deri değiştirebilir.

Nephilim’inizi yaratırken en eğlenceli kısım geçmiş hayatlarını belirlemektir. Binlerce yıllık enerji varlığından bahsediyoruz, elbet başka bedenlerle münasabeti olmuştur. Nephilim’iniz zamanında çok etkin bir figür, hatta efsanevi biri olabilir .

Nephilim’de üç büyü tipi vardır; Sihirbazlık, Çağırma, Simya. Sembolizme hakim olduğunuz, nasıl çalıştığını anladığınız ve oyun yöneticisini ikna edebildiğiniz sürece istediğiniz sihir manipülasyonunu yapabilirsiniz. Büyü konusunda son derece açık bir sistem söz konusu. Oyundan gerçekten keyif almak istiyorsanız, elinizi taşın altına koymalı ve biraz Hermetizm, Kabbala vs. okumalısınız.

Nephilim, hem aksiyon meraklılarının, hem de kitap kurtlarının seveceği, oyuncuya istediği mitolojik yaratığı oynama özgürlüğünü veren ilginç bir oyun, özellikle okült meraklılarının mutlaka göz atmalarını öneririm.

Künye
Tasarımcı: Fabrice Lamidey, Sam Shirley, Greg Stafford, Frédéric Weil
Yayıncı Kuruluş: Chaosium
Sistem: Basic Role-Playing
Çıkış Tarihi: 1992
Tür: Okült, Modern, Tarihi
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar