Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Rifts Ultimate Edition

Günümüzden 100 yıl sonra insanlık barış, refah ve ilerlemenin altın çağında… Bütün hastalıkların tedavisi bulunmuş, insan ömrü 200 yılın üstüne çıkarılmış, nano-teknoloji ve genetik en popüler alanlar haline gelmiş. Şehirler tipik bilimkurgu filmlerindeki gibi robotlar, androidler ve uçan arabalarla dolu. Gelecek harika olacakken, bütün bunlar bir nükleer savaşla tarih oluyor…

“Dünyanın sonuna hoş geldiniz! The Day After Tomorrow filmi, Nightmare on Elm Street’le buluşuyor!”

Bunlar benim cümlelerim değil. Rifts’in yaratıcısı Kevin Siembieda’nın söyledikleri. Rifts, bütün bilimkurgu, korku ve fantezi dünyası elementlerini aynı çatı altında bir araya getirmeyi hedefleyen bir sistem.

Bütün bir yok oluş ve kaosla birlikte, dünya manyetik çizgileri de garip davranışlar sergiliyor. İki veya daha fazla hattın buluştuğu noktalarda uzay-zaman kırılıyor ve bu çatlaklardan garip yaratıklar Dünya’ya geliyorlar. Bunların bazıları korkmuş ve tıpkı bizler gibi kafası karışmış ölümlülerken bazıları cehennemin derin çukurlarından gelen iblisler.

rifts-1

Oyun, bu felaketin 300 yıl ilerisinde geçiyor. Bildiğimiz Dünya, zorlukla tanınabilmekte. Binlerce yabancı dünyayı birbirine bağlayan bir yamalı bohçaya dönmüş. Dünya’nın bir çok yerinde birbirinden ilginç ve alakasız varlıklar, kaosun çelişkili armonisi içerisinde bir arada yaşıyorlar. Neler yok ki? Sakin korular, yaratıklı balta girmemiş ormanlar, ejder ve perilerin mekanları. Bazı mekanlar günlük olarak değişirken, bazıları iki veya üç gerçekliği aynı anda yaşıyorlar. Robotekvari cyberpunk elementleri, fantezi kurguyerlerdeki ejderler ve bir dünya yaratık ile bir arada yaşıyor. Tabii geçen zamanla manyetik çizgiler sonucu ortaya çıkan felaketler biraz durulmuş ve Rift’ler (kırıklar) artık her gün karşılaşılan fenomenler olmaktan çıkmışlar. Dünya biraz daha stabil bir hale gelmesine rağmen yine de kaos içerisinde.

Rifts, sayısız yaratık dünyasına ve uygarlığına uzay zaman içerisinde yolculuk edebilip maceralar yaşamanızı hedefleyen bir rol yapma oyunu dünyası. Rift’in dünyası, sınırsız Megaevren’e açılan bir kesişim noktası.

Rifts’in en güçlü olduğu yanlardan biri; bu dünya için yaratılmış ekipman, büyü ve eşya sayısının çokluğu. Karakter sınıfları o kadar detaylı ki, ancak deneyimli oyun yöneticileri altından kalkabilir. Rifts’te birçok alt sınıf olmasına rağmen temel sınıflar, Men at Arms (dövüşçüler), Adventurers & Scholars (yetenek gerektiren meslekler), Practicioners of Magic (Büyü kullanıcıları), Psychics (bir şekilde mutasyon geçirmişler), Racial Character Class (ejderhalar), Coalition Soldier O.O.C.s (askerler) gibisinden özetlenebilir. Bütün bu ana karakter sınıflarının birçok alt sınıfı mevcut ve bütün bu alt sınıflar aşırı derecede detaylılar. Karakter sınıfları yazılırken sınıflar arası denge kesinlikle gözetilmemiş. Ancak birçok Rifts sever zayıf sınıfları oynamayı da çok eğlenceli buluyor. Ayrıca oyundaki teknoloji ürünü inanılmaz silahlar ve değişik teknolojik aygıtlar da, sınıfları dengelemek için çeşitli fırsatlar sunuyor.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar