Rol Yapma Oyunu Yönetim Aracı: Realm Works

İkinci olarak, Realm Works oturumlarınızın kaydını tutabilir ve hangi oturumda hangi bilgiler görünür oldu, ne değişiklikler yaptınız bunu gösterebilir. Geçmiş bir oturumdaki bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda o bilgiye hemen erişebilirsiniz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üst şeritteki “Begin Game Session” butonu tam olarak bu işi yapıyor. Ayrıca “Timeline” menüsünde tarihlerini girdiğiniz bütün pasajlar kronolojik sıralamayla gösterilir.

Timeline

Soldaki tarih pasajlarından otomatik olarak derlenmiş bir kronoloji…

Son olarak da Player’s Edition sahibi olan oyuncularınız, dünyanızın (Fog of World ile) gösterdiğiniz kısmına istedikleri zaman bağlanabilirler. (GM Edition, Player Mode da içeriyor) Bunun için oyun yöneticisinin bulut servisi (cloud) kullanması ve dünyayı sunucuyla senkronize etmesi gerekiyor.Bu özellik, Obsidian Portal ya da Epic Words gibi servislerin bir alternatifi. Bu wiki benzeri siteleri her seferinde elle güncellemek, bağlantıları oluşturmak ve kendinize hazırladığınız materyali oyunculara hazırladığınız sayfalardan ayırmak çok zaman alırken, Realm Works’te neyi görünür kılıp neyi saklayacağınızı seçmekten başka ekstra bir çaba gerekmiyor. Tabi oyuncularınız sırf bunun için para harcayarak Player’s Edition satın almak istemeyebilir. Bunun için de üzülmeyin, yakında oyuncu versiyonunun internet tabanlı ve ücretsiz bir versiyonunun yayınlanması bekleniyor. Aşağıdaki videoda nasıl bir şey olacağını görebilirsiniz:

Realm Works geliştirilmeye devam eden bir program. Yakın gelecekte bir mağaza sayfası açılacak ve bilindik RYO yayıncıları kullanıma hazır içerik satmaya başlayacaklar. (Paizo, Green Ronin gibi büyük firmaların mağazada hazır macera tarzı ürünler satması bekleniyor.) Bunun dışında direk kendi dünyanıza entegre edebileceğiniz küçük çaplı içeriğin de olması bekleniyor. Mağazanın açılması aynı zamanda, inanılmaz yardımsever olan komünitenin de birbiriyle içerik paylaşmasının yolunu açacak. Yine yakın gelecekte oyuncu günlükleri, özel takvimler, yeni harita işaretleri ve sanal zar gibi özellikler gelmesi bekleniyor.

Realm Works bulut hizmetini yoğun şekilde kullanıyor. Yine de eğer oyuncularınıza dünyanızı oyun dışında göstermeyi planlamıyorsanız ve diğer bulut temelli özellikleri kullanmayacaksanız bulut servisini yenilemeye gerek yok. Dosyalar bilgisayarınızda saklanmaya devam edecek. Bir kere internete bağlanıp diyarı oluşturduktan sonra tamamen offline devam edebilirsiniz ve ekstra para harcamanız gerekmez.

Player View

Oyuncu görünümü… Tuşa bastığım anda orta alandaki tüm içerik, tam ekran olarak ve aynen dizdiğim yerlerde ikinci ekrana (veya aynı ekrana) verilecek. Pencerelerde sadece Fog of World ile izin verdiğim içerik var. (Mesela haritadaki pinlerin olmadığına dikkat edin, hiç birini göstermedim.)

Açıkçası Realm Works’ü kullanmaya başladıktan sonra başka bir programa dönebilir miyim bilmiyorum. O kadar çok problemi çözüyor ki, Scrivener başta, 3-4 farklı programın yerini tek başına alabilir. Dünya yaratmak o kadar keyifli ve kolay bir süreç ki hazır kurguyerleri tercih ettiğim halde sırf eğlenmek için bir dünya yaratmak istiyorum. Lone Wolf forumlarında gördüğüm kadarıyla çok karmaşık dünyaları bile, kullanıcıyı organizasyon yükü altında ezmeden idare edebiliyor. En güzeli de Realm Works sizin tarzınız neyse ona uyuyor, size belirli bir şablonu dayatmıyor.

Hero Lab incelememin aksine bu sefer fiyatı olumsuz bir yan olarak saymayacağım. GM Edition + 6 aylık bulut hizmeti 50$. Peki bu kadar eder mi? Kesinlikle evet. Dolar kuru bu kadar yüksekken (yazıyı yazdığım sırada 1$=2.57TL) bunu söylemek kolay değil ama Realm Works paranızın karşılığını verecek.

Programın kötü yanları var mı? Bunu detaylı bir şekilde düşünmek zorunda kaldım; yapmayı vadettiği işi kusursuz yaptığını iddia edebilirim. Olmasa yokluğunu hissetmeyeceğim bir kaç eksiği var ama zaten program sürekli geliştirilmeye devam edecek. Nihai olarak alternatiflerinden her alanda daha üstün bir programla karşı karşıyayız. Kendi dünyasını yaratan fantastik-kurgu severler, açık dünyalı ya da çok oturumlu oyunlar oynatan OY’ler bu programdan kesinlikle memnun kalacaklardır.

Realm Works Web Sitesi Realm Works Facebook

Yorumlar