Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: İmparatorluk ve İsyan

Galaktik İç Savaş

Ölüm Yıldızı ile beraber imparatorluk ciddi bir askeri güç ve aynı zamanda prestij de kaybetmiştir. Artık isyancılar ilk ciddi başarılarını kazanmıştır. Luke Skywalker ve Han Solo hakkında kısa sürede efsaneler ortaya çıkar. İmparatorluğun tüm sansür uygulamalarına rağmen, isyancılar artık her yerde konuşulmaktadır. İmparator Palpatine, asileri küçümsemekle hata yaptığını anlamıştır. Artık olaylar sadece bir isyan değil, Galaktik İç Savaş boyutuna taşınmıştır.

Bu dönemde imparatorluk isyancılara ve sempatizanlara karşı her zamankinden daha zalimdir. Ancak isyancılar her geçen gün müttefik kazanmaktadır. Önceleri açıktan isyana destek vermeye cesaret edemeyen sistemler şimdi topyekün savaşa katılmaktadır. Artık galaksinin dört bir yanında isyancı operasyonları ve onları bastırmaya yönelik imparatorluk karşı saldırıları görülmektedir. Ölüm Yıldızı’nın yok edildiği Yavin Muharebesi sonrası birkaç yıl boyunca çarpışmalar devam eder.

Sürecin sonlarına doğru İmparatorluk büyük fırsatları elinden kaçırır. Hoth Muharebesi’nde asiler az kayıp vererek çekilmeyi başarır. Luke Skywalker, Darth Vader’ın elinden kurtulur ve Jedi eğitimini tamamlar. Son olarak Endor Muharebesi’nde hiç beklenmedik müttefikler bulan asiler, imparatorun son tuzağını da bertaraf eder. İkinci Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesi ve imparatorun öldürülmesi, artık İmparatorluk için sonun başlangıcıdır. Kısa sürede geri kalan tüm kuvvetleri yok edilecek ve Yeni Cumhuriyet kurulacaktır.

“Endor’da çarpışan Han Solo ve isyancı askerleri”

Dönem İçin Hikaye Önerileri

İmparatorluk ve İsyan dönemi, en klasik ve belki de en eğlenceli Star Wars hikayelerinin oluşacağı dönemdir. Hikayelerdeki stormtrooper askerleri, imparatorluk yıldız destroyer gemileri ve isyancı X-Wing savaş uçakları, Star Wars bilgisi en az olan oyuncuların bile ortama hemen ısınmasına sebep olacaktır. Bu dönemde hayatta kalan çok az Jedi olduğundan, bir Jedi veya güç kullanıcısı oynamak isteyen oyuncular, karakterlerini uygun şekilde tasarlamalıdır. Benim bu dönemde oynattığım bir hikayede Jedi karakterin geçmişi şöyleydi; bir soylu, kızının güç kullanıcısı olduğunu fark ettikten sonra, saklanmasına yardım ettiği eski bir Jedi ustasından onu eğitmesini ister. Jedi ustası Emir 66 sonrası akli dengesini neredeyse yitirmiştir, soyluya olan borcu nedeniyle kızı eğitmeyi kabul eder ancak yarı-deli haliyle kızı tam anlamıyla eğitemez. Karakter bir süre sonra, babasının tüm itirazlarına rağmen eğitimini yarım bırakır ve isyancılara katılmak üzere yola çıkar.

Korsanların Yolu

(Bu hikaye Asi İttifakı kurulmadan önceki dönemde geçmektedir.)

Galaksinin merkezinden uzak bir bölgede, kahramanların da parçası olduğu bir korsan grubu gözlerden uzak bir şekilde operasyon yürütmektedir. Ancak galakside imparatorluk karşıtı grupların artmasıyla beraber, korsanlar da imparatorluk donanmasının hedefi haline gelir ve kahramanlar kendilerini zorlu bir kovalamacanın ortasında bulur. Bir süre sonra, radikal amaçları olan bir senatör kahramanlarla irtibata geçer ve imparatorluğa karşı savaşacak yeni bir ittifaktan bahseder. Korsanlardan bu ittifakın ilk çatışma gücünün bir parçası olmalarını ister, karşılığında onlara üs ve kaynak sağlayacaklardır. Kahramanlar, belki de isteksizce, bu politik mücadelenin içine çekilir.

“Hoth sisteminde çarpışan AT-AT zırhlıları ve Snowspeeder savaş uçakları”

Yeni Tehditler

(Bu hikaye Asi İttifakı kurulduktan kısa süre sonra geçmektedir.)

Asilerin en büyük problemlerinden biri uzun süre saklanabilecekleri uygun bir üs bulmaktır. Kahramanlar, potansiyel bir üs olarak kullanılabilecek küçük bir gezegene keşif ekibi olarak gönderilir. İlk izlenimler olumludur, gezegende yeraltında yaşayan primitif ve barışçıl bir uygarlık vardır ve gezegen üs kurmaya uygundur. Kısa süre sona imparatorluk asilerin izini bulduğunda derhal bu gezegene tahliye başlatılır. Asi üssü gezegene taşındıktan sonra ise, yerli uygarlığın savaşçıları bilinmeyen bir sebeple üsse saldırmaya başlar. Asilerin yeniden yer değiştirecek gücü yoktur ve saldırılar giderek daha tehlikeli olmaktadır. Kahramanlar bir an önce bu saldırıların sebebini bulmak ve yerlilerle barışı sağlamak zorundadır.

Silah Tüccarları

(Bu hikaye ilk Ölüm Yıldızı yok edildikten sonra geçmektedir.)

Galaksideki önemli silah üreticilerinden biri yakın zamanda isyancılarla temasa geçmiş ve beraber iş yapmayı teklif etmiştir. Şirket, imparatorluğun uyguladığı yüksek vergiler ve üretim limiti politikaları nedeniyle iflasın eşiğindedir. Asiler şirketten silah almayı kabul eder ve kahramanlar bu işle ilgilenmeleri için yönlendirilir. Kahramanlar silahları asilere taşıyacak kaçakçılar ile anlaşmak, imparatorluk denetimine takılmamak için uygun yerlere rüşvet vermek ve sonunda taşıma işleminin sorunsuz yapılmasını sağlamak durumundadır. Ancak süreç ilerledikçe kahramanlar işlerde bir terslik olduğundan şüphelenmeye başlar. Şirket yönetimi imparatorluğa gizlice bilgi sızdırmaktadır. Kahramanlar, fark edilmeden şirketi yanlış yönlendirmeli ve isyancıların bu tuzaktan kurtulmasını sağlamalıdır.

Darth Vader, Yüce Vali Tarkin, Boba Fett, Prenses Leia gibi tanınmış karakterler hikayelerde büyük rol üstlenmeseler bile bir şekilde bir oyunda yer almaları büyük heyecan yaratacaktır. Örneğin hikayenin giriş oyununda karakterlerin bir şekilde Darth Vader’ın saldırısına maruz kalmaları ve buradan canlarını zor kurtarmaları, oyuncular için muhteşem bir deneyim olacaktır.

Grubun imparatorluk safında yer alması durumunda yepyeni hikaye seçenekleri açığa çıkacaktır. Kahramanlar, seçkin bir imparatorluk askeri biriminin, Lord Vader’ın hizmetindeki bir karşı-istihbarat ekibinin veya imparatorluk senatosunun diplomatik kanadının üyeleri olabilirler. Bu durumda kahramanları motive eden şeyler görev bilinci, galakside düzenin korunması veya isyancı saldırılarında kaybettikleri dostları olabilir. Kahramanlar isyancı casuslarını yakalamak ve asi üslerine baskın düzenlemek gibi görevler üstlenebilir. Bir diğer seçenek de, kahramanların imparatorluk hizmetinde hikayeye başlaması ancak zaman içinde imparatorluğun karanlık yüzünü açıkça görerek taraf değiştirmeleri olabilir.

İmparatorluk ve İsyan dönemi yazısını da burada noktalıyorum. Sizin de konuyla ilgili görüşleriniz veya oynadığınız oyunlardan tecrübeleriniz varsa lütfen belirtin. Böylece yazı serisinin de sonuna gelmiş olduk. Elbette Star Wars çok büyük bir kurgu ve ben sadece filmler ile bize aktarılan üç dönemi ele aldım, diğer pek çok dönemi araştırmayı da meraklılarına bırakıyorum. Bir kez daha görüşene dek güç sizinle olsun…

Bu yazı, "Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar