Flames of War Listeleri – Dört Büyükler Dışındakiler

Romanya

Rumenler de, Sovyetler’in onlardan koparıp aldığı Besarabya bölgesini geri almak adına savaşa Axis safında katılmış olan bir millet. Aynı İtalya gibi, Romanya’nın da birliklerinin kalitesini maç öncesinde zarla belirliyoruz. Puscasi, bildiğimiz sevdiğimiz Rumen piyade ordusu, orta halli abiler. Ve evet, aynen İtalyan ve Sovyet piyadesi gibi, bu arkadaşlar da çoluk çocuk toplayıp masaya kalabalık biçimde inebiliyorlar. Vanatori Motorizata, motorize piyade ordumuz ve “elit” seviyedeler. Yani zar atarken bu abileri “Veteran” olarak alma ihtimaliniz daha yüksek.

Romanya Süvarileri

Romanya Süvarileri

Tancuri de, adının da andıracağı üzere Rumen tank ordusu. Panzer 35, Panzer III ve Panzer IV çeşitleri bu arkadaşlarda da mevcut. Romanya ordularından çok kıvılcımlı, değişik şeyler beklememek lazım. Eldeki imkanlarla mücadele edip Alman ordusunun kanatlarını korumaya çalışıyorlar. Daha değişik ne oynayabilirim derseniz, Late War döneminde, savaşın son döneminde Sovyet saflarına katılan Rumen ordusu da toplayabilirsiniz.

Finlandiya

 Şimdi, geldik bu dört ordudan belki de en çok rağbet görenine. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez Fin ordusu, Flames of War oyuncuları arasında, dört büyükler dışında en çok toplanan ve oynanan ordulardan. Tabii bunda Finlerin çok iyi savaşçılar olmalarının, Winter War sırasında Sovyetlere kök söktürmüş olmalarının ve “Bir Fin dünyaya bedeldir.” derecesinde Kızıl Ordu’ya 1’e 100 kayıp verdirmiş olmalarının da etkisi olabilir.

Fin ordusu; neredeyse tamamı kayakçı, boksör, sporcu, avcı ve üstün insanlardan oluşan bir topluluk. Ama tabii ki puanları çok fazla ve az sayıda çıkıyorlar. Özellikle Mid War’da Finleri dikkatli oynamanız gerek zira tank desteği açısından da Sovyetlerden ne çaldılar… ehem, ne ele geçirdilerse ona güveniyorlar. Ordunuza neşe katsın diye bir tane KV ağır tankı veya iki tane T-34 ekleyebilirsiniz. Jalkavaki, bu üstün insanlardan oluşan bir piyade ordusu.

Fin Piyade

Fin Piyade

Panssari ise yine bu üstün insanların, pek de üstün olmayan Rus T-26 ve T-28 hafif tanklarını kullandıkları bir tank listesi. Bu arada unutmadan, dünyanın en ölümcül “keskin nişancı”larından Simo Hayha’yı Early War Fin ordunuza, savaş sonrasında Amerikan özel harekat kuvvetlerine katılıp İran’dan Vietnam’a koşturan Lauri Törni’yi de Mid War Fin ordunuza dahil edebilirsiniz.

Böylece, Mid War dönemindeki Flames of War ordularını toparlamış oluyoruz. Sonraki görüşmemize kadar, oyun masasında küçük askerlerle birbirine ateş etmeyi ihmal etmeyin.

Bu yazı, "Flames of War Listeleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar