Warhammer 40000 – İlk Ordunuzu Kurarken

Bu yazıyı okuyorsan; demek ki bir öncekini okudun. Konu ilgini çekti ve devamını getirmek istiyorsun. Ya da okumadın ve direkt olarak buradan başladın. O zaman bahsedeceklerimden bihaber olmamak için, yazının en altındaki linkten bir önceki yazıyı okuyunuz ve konuya Fransız kalmayınız…

Belirlediğin bir sebepten dolayı, ordunu kurmaya karar verdin. Ama bundan sonrası hala sana engin bir deniz gibi geliyor, güvenli kulaç atacak sahiller peşindesin. Merak etmeyin, sizi denize atıp yüzmeyi kendi başınıza öğrenmenizi beklemeyeceğim.

Hatırlarsanız aklınıza gelebilecek sorulara değinmiştim (Kaç puanlık ordu kurmak lazım? Bu hobiyi nerede  icra edebilirim? Bu hobi ile ne kadar ilgilenmeye devam ederim? Ne kadar harcama yapmam gerekir? Modeller hazır mı geliyor? Modeller boyalı mı geliyor? gibi), artık kaldığımız yerden devam edebiliriz.

wh40k

Modeller Güzel Ama Bunun Sınırı Ne?

WH40K oyun sistemi, puanlamaya dayalı olan bir sistemdir. Rakibiniz ile konuşup, istediğiniz puan aralığını belirlemeniz mümkün. İster 250 puan olsun, isterseniz 20000 puan. Fakat burada ideal olan bir puan aralığı söz konusu.

Tabi ki gönlümüzden destansı, devasa savaşlar yapmak geçer ama kazın ayağı, malesef öyle değil. Hem bütçe açısından, hem de oynama süresi açısında belli bir puanın üzerine çıktığınızda, sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Oynadıkça, bu puan aralığının ne olması gerektiğine kendiniz daha iyi karar verebilirsiniz. Fakat gene de, bir aralık verebilmek için ideal bir oyun 500 puan ile 2000 puan arasındadır diyebilirim. Aralık size büyük gibi gelebilir, fakat burada göz ardı edilmemesi gereken konu; oyuna ne kadar hakim olduğunuzdur. (Tabi ordunuzun ne kadarı boyalı olduğu da önemli bir kriter bence. Her ne kadar boyasız ordularla oynayabilseniz de, hobiye anlam katan, değer katan en önemli unsurlardan biri boyamadır. Merak etmeyin bu konuya da değineceğim.)

500 puan; başlangıç için gerçekten de idealdir. Bu hangi ordu olursa olsun, minimum 2 kutu birlik (genel olarak içerisinde 5 tane figür bulunan kutular) almanız anlamına gelir. Hem böylece modelleri birleştirme süreci için, hem de boyama süreci için çok da fazla zaman harcamamanıza olanak verecektir. Siz bu puanda bir kaç oyun oynadıktan sonra, hem kurallara daha iyi hakim olacaksınız, hem ordunuzda hangi birlikleri görmek istediğinize daha net fikirleriniz olacak ve yavaş yavaş puanınızı arttırarak, ordunuzu büyütüp daha fazla kurala hakim olmaya başlayacaksınız. 

40k2

Peki 500 Puanlık Bir Orduyu Bir Araya Getirmek ve Boyamak Ne Kadar Sürer?

Bu tamamen size kalmış ama böyle bir ordu tahminen, 10-20 model arasında oluşacaktır. Her model için 2 saat harcasanız (birleştirme ve table-top quality dediğimiz boyama kriteri ile boynamış) 20-40 saat içerisinde ordunuzu hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar