Batman v Superman : Adaletin Şafağı Geldi de, Mantığın Şafağına Daha Var Gibi

Bundan yıllar önce, 90’larda biri gelip bana deseydi ki, “Bir gün, en bilinen çizgi roman karakterleri tam takım halinde beyaz perdeye yansıyacak… ama anlatımı tam da çizgi roman gibi olduğu için bir sürü geek beğenmeyecek,” ya da “Bir gün, Batman’in adı geçtiği bir film çıkacak ve çok az kişi Batmobile’den bahsedecek!” ,  “Muhtemelen kafayı bulmuşsun,” derdim. Hayat ne ilginç.

Bildiğiniz gibi Batman V Superman : Dawn of Justice geçen Cuma’dan beri sinema salonlarını sallamakla meşgul. Geek camiasında herkes tam veya yarı zamanlı gizli süper yönetmen, süper senarist, süper görüntü yönetmeni, süper motion uzmanı, süper koreograf filan olduğu ve yarısı DC’ye kalan yarısı da Marvel’a çalıştığı için ortalık karıştı tabii. E çıkan tantananın mantıklı başka bir açıklamasını bulan var mı? Ben bulamadım, mütevazi alter egoları da irili ufaklı çeşitli şirketlerde patronlarından azar işittikleri için gelen bir asabiyet olabilir. Ama üzülmeyin çocuklar, çoğu süper kahramana patronu fırça kayar, Batman hariç. Sanırım Bruce Wayne’e bu kadar gıpta edilmesinin bir nedeni, bunu hiç yaşamaması.

Şaka bir yana, kopan kıyametin nedeninin bambaşka olduğunu düşünüyorum, yazının ilerleyen kısımlarında söyleyeceğim.Bu kez geek camiası yalnız da değil üstelik. “Ölen bir janrın 250 milyon dolar bütçeli mezar taşı” diye manşet atanlar da var. Açıkçası hepimizin mezar taşı böyle olsun, Dawn of Justice’nin beş günde sadece Amerika’da yaptığı hasılat 198 milyon dolar. Film, açılış hasılatıyla da Avengers ve Age of Ultron’u geride bırakarak gişe rekoru kırdı.

bvs_17

Şu sahnede gözleri dolmayan DC hayranına aşina değiliz!

Şimdi, öncelikle bir konuda baştan anlaşalım ki hiç vaktinizi almayayım, siz de yazımın altına doya doya “X’ten sonra okumadım!” diyebilin. Okura hizmet önemli. Ben Dawn of Justice’i genel olarak gayet beğendim. Neden? Çünkü yıllar boyunca okuduğum çizgi romanlardaki ya da DC animasyon evreninden vurucu sahneleri beyaz perdede arka arkaya izleme olanağı buldum. Genelini beğensin beğenmesin, şu filmde gözleri dolmamış biri size DC hayranı olduğunu söylüyorsa, bence inanmayın. En fazla DC hayranı kılığına girmiş Marvel süper kahramanıdır o. Çünkü neden? Bu film, gerçekten beğenerek kaç DC çizgi romanı okudunuz ya da animasyonu izlediniz dedektörü gibi de ondan. Bana diyebilirsiniz ki, “Çizgi roman hayranı olmakla ne alakası var, Kevin Smith gibi adamlar bile beğenmedi?” Kevin Smith’in şurada tükürdüğünü yaladığına ve nedenine dair bir yazı var, okuyun derim.

Ama türe aşina olmayan ortalama sinema seyircisi bu sahneleri ve tamamen bilinçli yapılmış çizgi roman tarzı kopuk kopuk anlatımı beğenir mi? Sanmam, bilakis hayli yorucu bulacaktır. 20 yıl önce, bir çizgi roman filminin ana akımı bu kadar boşverip kendi hayranlarına hitap etmek için şu riski alması bizim için gerçek dışıydı. Çizgi romanları sinema anlatımına son derece başarıyla uyarlayan yönetmenler sayesinde bu aşamaya gelinebildi. Böyle bir proje bütçe bulabildi. Cidden anlamıyorum, DC evrenindeki efsanevi sahneleri neredeyse bire bir alıp birleştiren bu kadar çizgi romansı bir film ilk defa yapılıyor, Justice League’nin aynı anda 6 (ALTI YA ALTI! NEREDEYSE TAMAMI!) karakteri aynı filmde beyaz perdeye yansıyor, bu kadar tarihi bir şeye şahitlik ediyoruz ve heyecanlanmak şöyle dursun, yine şikayet ediyoruz.

Çerçeveye zor sığıyorlar. Bir DC hayranı için nasıl bir mutluluktur bu...

Çerçeveye zor sığıyorlar. Bir DC hayranı için nasıl bir mutluluktur bu…

Hadi ana akım gazetelerinin ve seyircisinin çizgi roman filmlerinden bıkmış olduğunu anlarım, filmden başları ağrıyarak da çıkmış olabilirler ama hey bizim tayfa, size ne oluyor yahu? Ben kendini sabote etmeye bu kadar meraklı bir topluluk görmedim. Bu kadar olumsuz eleştiri eğer gişelere yansısaydı da, Justice League projesi iptal edilseydi iyi mi olurdu yani? Yanıtınız “Evet!” mi? Haydi oradan, benciller. “Ben beğenmedim, gerisi çekilmesin,”  tarzı düşünceleri gördükçe, gerçekten insanlığa dair umudum kırılıyor arkadaşlar. Aslında bunun geek ortamındaki alt metni bellidir “Çekilmesin çünkü çeken ben değilim!” anlamına gelir. İkinci ergenlik çağı da en az Batman’in orta yaş bunalımı kadar kötü bir şey.

Ama neyse ki şimdilik projenin iptal edilmesi gibi bir durum yok. Ama bilin, böyle bir şey gerçekleşirse vigilante olmaya soyunup filmi eleştirenleri kıstırıp dövecek çok kişi var, kendinizi sakının derim. Mesela, Suicide Squad’ın oyuncularının yeniden toplanması ve daha çok komik sahne eklenmesi üzerine şöyle haberler gelmeye başladı ki, bunlar bence üzücü gelişmeler.

Benim beğenmem, filmin sıkıntıları olmadığı anlamına gelmiyor, hem de hiç. Filmde sıkıntılar var, ama Dawn of the Justice’i yerden yere vuran argümanlarda da büyük bilgi ve anlayış eksiği, mantıksızlık ve tutarsızlıklar var. İkisini yan yana koyup tarttığımda ikincisi epey ağır basıyor. Yani attığım başlık, sadece filme yönelik değil. Açıkçası elimin çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Şimdiye dek ilginizi çekebildiysem ne mutlu, buyurun devam edin.

Yorumlar

 • deniz

  Yazıya tamamen katılıyorum ama tek bir şey hariç.Martha mevzusu.Orada kızdığımız şey şu.Bu süperman istese Batmanı tutup derdini anlatamaz mı.herif mermiden hızlı bir adamı tutamaz 2 dakika.konuşamıyor mu bu adam.niye sadece martha diyor.batman nerden bilsin martha kim.niye anne demiyor yada annemi kaçırdılar diyemiyor.bu kadar basit mi supermanı manipüle etmek.yada annesini kendi kurtaramaz sadece 15 tane adam tutuyor.bu adam filmin başında lois afrikada sorun yaşadı.duyup geldi.annesinin kaçırıldığını göremedi mi.tamam batmane gelince bu adam 18 ay kin tutmuş.plan yapmış.gitmiş kriptonitten silahlar yapıp düzenek kurmuş.sadece marthhaaa diye bağırınca hee tamam o zaman.kanka olalım ben anneni kurtarırım mı diyecek yani. saçma değil mi.filmi iyiydi ama o marthaa sahnesi filmi bitiren olay.bide tamam supermani çldür belli ki death of supermani yapıyorsun.tamam iyi hoş da bırak en azından bir süre öldü diyelim.tamam kimse belki öldüğüne inanmaz ama bırak öyle klasın.döneceğini niye bu kadar belli ediyorsun yani.ne gerek var.zaten döneceğini çoğu kişi anlamıştı anlamayanlarda o sahne de anladı zaten.

  • Özlem Buket Duru

   Bir tek şey soracağım; Superman ile Batman kapışırken Superman birden “Anne! Annem!” diye bağırsaydı, hayranların tepkisi ne olurdu? Ben düşünmek bile istemiyorum şahsen 😀

   • deniz

    orası öyle de 😀 marthaaaa diye bağırması daha mı iyi dövüşün sonunu tatlıya bağlamak için biraz zorlamışlar yani.18 ay kin tutmuş adamın marthaaa diye bağırınca tmm kanka sen git ben anneni kurtarırım demesi de biraz saçmaydı.kısaca ben filmi beğendim ama o anneni kaçırıdm git batmani öldür ve marthaaa sahneleri yerine daha iyi bağlasalardı daha güzel olurdu

 • Ataberk Bozkurt

  Of böyle uzun ve güzel yazıya, uzun bir yorum yazayım 😀

  Öncelikle ben Justice League üyelerinin seçimini yanlış buluyorum, son yıllarda DC’nin bir Cyborg’u önplana çıkarma amacı var ama neden Martian Manhunter değil? Goyer’ın bu konuda bi yorumu var, kimse Manhunter’ı tanımıyor diye fakat son 5 yılda Cyborg’a yaptıkları reklamı martian manhunter’a da yapabilirlerdi. Bence Marvel cephesinde Vision varken doğru seçenek kendisi olurdu (Uzak da olsa counterpartlar)

  Superman’in İsa sembolizminin tek nedeni olmasa da özellikle bastırılmasının nedeni Amerikan muhafazakar kesmin dikkatini çekmek. Dünya çapında fark edilmeyecek şekilde yapıyorlar zaten sembolizmi ve karaktere en başından bu yüzden eklenen bir nicelik diye düşünüyorum.

  Bir de insanlar bence Superman konusunda çok iki yüzlü, bundan bahsetdiliyo yazıda alttan alttan. Adam gülse, espri yapsa bir dert… Patlayan roketi tutarken niye zorlandı derler, sonra çok hızlı dönüp zamanı nasıl geri aldı derler de derler. O yüzden yeni bir Superman imajı yaratılması çok hoş ki bence gayet insani bir Superman’di. Lois ile Batman dövüşü öncesindeki yüz ifadesi yetti bana çünkü gerçekten de umutsuz, üzgün bir ifadesi vardı. Cavill, Affleck ve Gadot filmin gerçektende yapı taşları olmuş.

  Lex Luthor içinse, filmin ilk yarısı iyi olup sonunda kendisinden beklediğim “masterplan”ı bulamamış olmak beni üzüyor. Yani işte bu kadar Superman’i zan altında bırakıcak plan yaptıktan sonra olayın Doomsday’e bağlanması fikrini hiç beğenmedim.

  Marvel şuan DC’nin Superman I ve II’yle, Batman 89, Batman Returns zamanlarını yaşadığını düşünüyorum ve son Avengers filmiyle acaba Superman III ve Batman Forever zamanlarına geldiklerini hissetmeye başladım. Kimse inkar edemez, Ultron bu filmdeki Lex Luthor’un tırnağı olamazdı. Super AI olup bu kadar kötü plan yapan bir başka villain ben görmemiştim daha önce. Ama kimse Luthor’u yerden vurduğu kadar, şaka yapan normalde esprili olmayan soğuk robot bir villain’ı, orjinaline uymuyo diye yermedi. Millet WB’nin üstüne çok gidiyor.

  • deniz

   yav tamam age of ultron çok iyi değildi ama bi batman forever da değil canım 😀 ultron için dediğine katılıyorum ama benim hala bir ümidim var oda ultron ilk çıktığında da çok güçlü değildi. onun asıl güçlü halleri sonradan güçlenerek geldiği haleriydi.ultron 6 gibi.filmin sonunda da tama olarak yolkedildiğini görmedik belki infinity warda döner

  • Cihan Türe

   Cyborg un ön plana itilmesi normal. Martian empati kurması zor bir karakter insan bile değil.

   Cyborg ise tıpkı İronman ve Batman gibi teknoloji ile bir noktaya kadar “gerçekleştirilebilir” yani amiyane tabirle gerçekçi görünen bir karakter. Yakın dönem eğilimleri göz önüne alınırsa mantıklı bir hamle. Hikaye içinde de Jla nın karargahının teknik altyapısını kullanıp çoğu konuda hikaye anlatıcısina yardımcı oluyor iletişim ba anında çözülüyor. Kısacası hikayedeki detayları bypass ettirebilen biri.

   Ha ben de Martian isterdim o ayrı konu.

  • Özlem Buket Duru

   Ooo Ataberk hoşgeldin ^^ Şimdi New 52 zaten Cyborg’un üzerine gidiyor. Martian Manhunter’ı ben de çok severim, hatta Supergirl’ü sırf o yüzden izliyorum diyebilirim (Şimdi Flash cross-overıyla işler biraz daha ilginçleşti). Dizide gördüğüm anda çok sevinmiştim, ama sonra düşününce üzüldüm, bu filmde kullanmaları ihtimalini çok düşürüyordu. Ama şu açıdan da bakmak lazım. Martian’ı ne kadar seversek sevelim, senaryo yazmak açısından zor bir karakter. Adam çok güçlü. Sinema filmine sokmadan önce bir kaç kez düşünmek gerekiyor. Biçim değiştirebiliyor, duvarlardan geçebiliyor, telepatik? Bu anlamda hak veriyorum. Belki çok büyük bir problemi çözen kişi olarak sürpriz bir giriş yapar ama çok da ummuyorum bu noktada. Duygusal bakarsak, tamamen seninle aynı fikirdeyim, Martian’ı çok severim. Cyborg meselesi benim için hep body horror şeklinde vuku bulmuştur. Hani Robocop filmlerini bile izlemedim, o derece.

   İsa meselesinde ben yüzleştirmenin dah abüyük etken olduğunu düşünüyorum. Ama ben de yönetmen olsam, böyle milleti iki arada bir derede bırakıp her kesimden parsayı toplardım. Hollywood yani neticede. Kuralına göre oynuyorlar. Nasıl ilerleyeceğine bakmak lazım.

   Lex bayağı amacına ulaştı ama? Superman’i öldürmek istedi ve öldürdü. Bir de, bildiğimiz Lex haline filmin sonunda geldi. Masterplanları bundan sonra bekleyeceğiz. Diğer sinema adaptasyonlarını düşününce haksızlık etmemek lazım.

   Ultron konusunda da aynen katılıyorum. Age of Ultron, bende hiçbir iz bırakmayan bir popcorn filmiydi şahsen, ama şikayetim de yok, eğlendim. Her şey beklenti meselesi.

   • Ataberk Bozkurt

    Lex Luthor delirmesi sonunda ağzımda biraz ekşi bi tat bıraktı benim. “Ding ding ding ding” çok Luthor dışındaydı ki birinci yarıda çok beğenmiştim kendisini.

    Cyborg bakalım kendi filmi gelince belki ısınırım biraz daha Teen Titans’a dahilken seviyordum ama içimdeki Martian seven yüzünden Cyborg’a soğudum 😀

    DC Cinematic Universe, arkasından böyle konuşturuyorsa bence film de asıl görevi olan bir franchise’ı rayına oturtma görevini başarmış.

 • Filmi beğenip beğenmediğimi bilmiyodum karar verememiştim yazıyı okuduktan sonra beğendiğimi farkettim. Yazı beni ikna etti buna. Yanızca Lex’i hala sindiremedim 😀

 • Doctor What

  çizgi roman okumayan biri bile olarak bu filmi çok beğendim ben, sanırım bazıları çok okuyup edince hiçbir şey o doğaüstü beklentilerini karşılayamaz oluyor. ya da yukarıda sayılan yığınla sebepten her biri.

 • Volkan Vural

  Fazla birşey söylemeye gerek kalmamış zaten ince detaylarıyla ele alınmış. Gerçekten yazın çok kuvvetli ve savunduğun fikirlere de tamamen katılıyorum. Yazıya verdiğin emek ve zaman için çok teşekkürler.

 • Mert Özden

  Emeğine sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.

 • Murat Temur

  superman kal-el bir yahudi hikayesidir. http://arsiv.salom.com.tr/news/print/19378-Bir-kus-Bir-ucak-Hayir-O-Supermen.aspx. golem efsanesi superman’in musa peygamber bağlantısı

 • Murat

  Gerçekten o kadar güzel yazmışsın ki. Hayran kaldım, bu yazıyı kitapçık haline getirip dağıtmak lazım gişelerde, bilet alan herkese. Çok güzel gerçekten, teşekkürler 🙂

  • Özlem Buket Duru

   Asıl ben teşekkür ederim, vakit ayırıp okuduğunuz için. ^^

 • arrow

  Öncellikle çok iyi yazı.

  Bu filme bakışta sorun yaratan etken Nolan ve Marvel filmleri. Eleştirenler dönüp dolaşıp o filmlerle kıyaslamaya başlıyorlar. Sanki süper kahraman filmlerinde 3. yol olmazmış gibi. Synder 3. yolu ortaya koymuş, bu açıdan takdiri hakediyor.

  Filmde saçma yerler yok muydu veya kurgu, sahneler arasında kopukluklar gibi sorunlar yok muydu, evet vardı ama filmi bu kadar gömmenin de nedeni olmamalı.

  Synder işe koyulurken filmin ana kitlesini çizgi romanseverler olarak belirleyerek bence saygıyı hakediyor. Sırf bu yüzden bile eleştirinin yanında desteklenmeli.

  Hep denmedi mi başka süper kahraman filmleri için, yahu kardeşim bunun origin hikayesi böyle değil, bunun gücü bu kadar değil, bunu şöyle değiştirmişler vs. Bu fllm iyi kötü bunların önüne geçmeye çalışmış bir film. Sadık kalmaya, süper kahramanların mantığını yansıtmaya çalışmış bir film.

  Ayrıca DC’nin uzun zaman sonra ilk filmi. Marvel’le şekillenen bir dönemde yola koyuldular. Proje ilerki filmlerde olgunlaşacaktır.

  Batman, Superman ve Wonder Woman’in karakter ve oyunculuk olarak bu kadar iyi yansıtıldığı bir film benim için beklentilerin hepsini olmasa da hatırı sayılır kadarını gerçekleştirmiştir.

 • Bilal Erbilici

  Yani şu yazıya yorum atmamak hainlik olurdu benim için. Hemen konuya geleyim yüzde 95 oranında katılıyorum sana imzamı rahat atarım. Filmin benim gözümdeki en önemli sahnesi girişteki Wayne katliamı ve batman reyizin o ismi neden söyledin deyişidir eğer bu sahneyle alay edebilecek bir şahsiyet varsa batman izlemesin yıllardır çizgi romanlarda Bize verilen mesaj gayet açık batman adalet peşinde falan değil aslında ailesinin katillerinin peşinde ve bu arzusu hiçbir zaman dirilmiyor alt metin her zaman budur. Kendi adaletini yaratıyor zaten bu sebepten ötürü çizgi romanlarda Justice league i iplemez ipleyemez. Bakınız the Flash A söylediği söz eğer ailem öldürülmeseydi Barry gibi bir insan olurdum diyor bu bile olayı gözler önüne seriyor. Kimin kaç tane film izlediğini zerre önemsemiyorum şunu söyleyebilirim ben bu filmi gayet beğendim eksikleri tabiki çok fazla ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum olmuş hocam olmuş. Ben affleck i izlerken yüzüme tükürdüm kendimden iğrendim. Teoriler üretmekten sizinki gibi diğer siteleri takip etmekten beynim yandı tebrikler!

 • SuperBats

  Öncelikle söylemeliyim ki gerçekten çok güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş. Yazının %99.5’luk kısmı tam da benim duygu ve düşüncelerimi ifade ediyor.(O gayet güzel bir sahne olmasına rağmen dönüş kısmı olarak oldukça zayıf kaldığı için dövüş sonundaki Martha sahnesi hariç ) Özellikle arkadaşlarımla oturup konuştuğumuzda (yakın çevremde benim gibi geek olmayanlardan oluştuğu için ve karakterleri,hikayelerini ve göndermelerini anlamadıkları için) filmi beğenmediklerini,ne nasıl oldu anlamadıklarını ve yorulduklarını kısaca filmi hiç ama hiç beğenmediklerini dile getirdiler. Tabii birde Ben Affleck’in performansını gördükleri halde Kırisçın Beyl en iyi Batman’dir zamazingosu da dahil olunca insanın canı oldukça sıkılıyor haliyle. O nedenle teşekkür etmek istiyorum gördüm ki benimle aynı duygu ve düşünceleri paylaşan,her anlamdaki göndermeleri ve sahneleri farkeden birileri varmış. Kaleminize(bu durumda klavyenize) sağlık diyor ve daha nice yazılar baklıyorum :))