Kahramangiller

DC, Beyazperdede Marvel’la Baş Edebilir mi?

2016’nın süper kahraman türü filmler açısından ne kadar bereketli bir yıl olduğu malumunuz. Ancak film yapımcıları sanki aralarında söz birliği etmişçesine aynı temaya yoğunlaşmış durumda: Kutuplaşma.

Kısa süre önce Batman V Superman: Dawn of Justice’de bunu izledik. Şimdi sırada zaten adı üstünde bir film olan Captain America: Civil War var. Peki aynı ay yayına girecek X-Men: Apocalypse’e ne demeli? Evet, tam olarak diğer iki örnekteki türden bir karşıtlık yaşanmayacak orada, ancak yine de bir şekilde X-Men üyelerin birbiriyle savaştığını izleyeceğiz. Her ne kadar söz konusu filmlerde karşıtlık, dış güçler (hatta ‘dış mihrak’ diyeyim, biz Türkler çok severiz o terimi) eliyle yaratılıp kahramanlar burun buruna getirilmiş olsa da, kahramanlarımızın da maşallah, haklı olduklarını kanıtlamak için neleri göze alabileceklerini gördük ve göreceğiz.

Dünya son yıllarda gri tonları gitgide azalan, köşeleri keskinleşen, tahammülsüz bir yer haline geldi. Yükselen ulusalcılık, terör ve kökten dincilik yüzünden insanlar tel gibi gerilmiş durumda. Tüm dünyanın  geleceğini etkileyecek olan ABD başkanlık seçimlerine bile bakacak olursanız, yine iki uç örnek görürsünüz: Bir tarafta Donald Trump, diğer taraftaysa Bernie Sanders… Arası yok!

sanders-trump

Demem o ki; bahsi geçen üç filmden ilk vizyona giren Batman V Superman: Dawn of Justice, taşıdığı temayı gerçek hayata taşıdı ve seyirciyi tam anlamıyla ikiye böldü! Sosyal medyada filmin öncesinde de, sonrasında da çıkan tartışmaların ucu bucağı yok. İnsanların haklı çıkmak için karşıdakine neler söyleyebileceğini görmek bazen ağzımı açık bırakıyor. Hatta film eleştirileri üstünden yaşanan bu kutuplaşma, bir şekilde insanların Marvel ve DC’nin rekabeti içine çekilmesine sebep oldu. Kaldı ki, sosyal medya yönetimini doğru yapan kuruluşun kazanacağı bu tartışmalarda hizipleşen izleyicinin eline geçen şu: Hiçbir şey! Ne yani? O kadar internet meme’ini ya da sosyal medya mesajlarını şirketler manipüle etmiyor mu sanıyordunuz Peki, firmasına bakmadan çıkan bütün filmleri keyifle tüketmek bu kadar mı zor? Neyse… Bu tepkiler bana hayatım boyunca bucak bucak kaçtığım futbol fanatizmini hatırlatıyor…

Ben kendi adıma Marvel’daki Civil War serisinde en çok sevdiğim Fantastic Four üyesi Ben Grimm (The Thing)’in yaptığı gibi, hiçbir hizipe dahil olmuyor ve sahip olduğum çizgi roman birikimiyle iki çizgi roman devinin beyazperdedeki rekabetini objektif olarak analiz etmeye başlıyorum:

DC Comics Neden Bu Kadar Geç Kaldı?

Ezeli rekabeti incelerken sorulması gereken ilk soru kesinlikle bu. Marvel Sinematik Evreni bu kadar genişlemiş ve bir dolu film çekmişken DC neden bu kadar bekledi? Şöyle izah edeyim:

İzle izleyebildiğin kadar...

İzle izleyebildiğin kadar…

1989 ila 1997 yılları arasında çekilen eski dört Batman ve Fox’un 2000 yılından itibaren günümüze kadar çekmeye devam ettiği X-Men ve Wolverine filmlerini bu denkleme dahil etmiyorum. Zira iki çizgi roman devinin sinemadaki rekabeti, gerçek anlamda 2008 yılında Iron Man’in gösterime girmesiyle başladı. Batman Begins (2005), Dark Knight (2008) ve The Dark Knight Rises (2012) adlı filmlerden oluşan Nolan’ın çektiği Batman üçlemesi, günümüzde de etkilerini gördüğümüz üzere aşırı başarılı oldu ve beraberinde müthiş bir hype getirdi. Bu başarının yarattığı tsunami üstünde sörf yapmak isteyen Warner Bros, Justice League filmi için düğmeye basmak istemiş, ancak Nolan tarafından engellenmişti. Başarılarından ötürü şirkete karşı ciddi bir “özgül ağırlığı” olan Nolan, bu gibi projelerin yarattığı evreni mahvedeceğini iddia ediyordu. Haklı mıydı, haksız mıydı tartışılabilir, ancak ortada olan şöyle bir gerçek var ki; serinin son filmi olan The Dark Knight Rises gösterime girip de hem Nolan, hem de Christian Bale seriye devam etmeyeceğini açıklayana kadar, başka hiçbir DC Comics karakteri için beyazperde projesi geliştirilmedi.

Yorumlar

  • Erdem Akin

    Edebilir mi Edemez Mi bilemiyorum. Ama Marvelin aklını başına toplaması gerektiğini hatırlatıcak net bir ana muhalefet görevi göreceğini düşünmekteyim. Avengers 2te istenileni veremedi marvel biliyorsunuz. Beğenildi İnsanlar izledi ama fimlde birşeylerde eksikti.
    Fakat Dc marveli yakalamak istiyorsa olaya çok yanlış yerlerden girdiğini sölüyorum. Dc kesinlikle solo bir wonder woman + aquaman filmi çektikten sonra bir batman v süperman filmi çekmeliydi. Sebebine gelecek olursam marvelin halihazırda denizlerde yaşayan denizlere hükmeden kahramanı namorun filmi yok. Bu hem dcyi bi adım öne atardı diye düşünüyorum. Hemde gişedede iyi bir etki yaratacığını düşünüyorum.
    Wonder woman filmi çekmeliydi çünkü zaten wonder woman Justice League kurucu üyesi Aynı zamanda Batman ile Süperman arasında duran ortak bir payda. Artı Sinema perdesine bugüne kadar görmediğimiz güçlü kadın figürü ve son artısı Gal Gadot uyumu.
    Bu iki filmden sonra hatta sadece wonder womandan sonra justice league temelleri atılır Hatta sonuna bide batman ile süperman için after credit sahnesi gömersin. Batman v Süpermanda batmanla süpermanın kavgasını MArthaaaa ile bitmez (niyeyse ben bu sahnede tatmin oldum tamam çoşmadım da tatmin oldum) kavgayı wonder woman bitirir ve herkesin hoşuna giderdi diye düşünüyorum. Ve en son batman senin gibileri bulmama yardım et dediğinde wonder woman susmaz zaten benim amacım en baştan beri buydu o yüzden sizi izliyordum der al sana hem çok güzel justice league temeli hemde tek filme değil iki filme yayılmış olurdu buda daha güzel ve rahat konu anlatımı sunardı.