Kahramangiller

Ghostbusters – Sonuçta Ne Oldu?

Ghostbusters, herhalde bu senenin en olaylı filmi olarak tarihe geçecek. Kah aptal oldu, kah erkeklerin anlamadığı zeki bir komedi oldu. Kah gelmiş geçmiş en kötü film, kah klasik bir hikayeye taptaze bir bakış oldu. Feminizmin sembolü oldu, kadın düşmanı saldırıların odak noktası oldu. Gelin bir sefer de bunları bırakıp filmin ticari durumunu inceleyelim. Spekülasyon yerine rakamlarla konuşup, filmin başarılı olup olmadığını değerlendirelim.

Aynısını Yapalım, Ama Herkes Kadın Olsun mu?

Ghostbusters, 1984 tarihli ve aynı adlı Ivan Reitman filminin Paul Feig tarafından yeniden yorumlanmış hali. Youtube vasıtasıyla yayınlanan fragmanı internet tarihinde en nefret edilen fragman olduğunda birdenbire popüler kültürün ortasına oturdu. Eleştirilerin ciddi bir kısmı Ivan Reitman’ın senelerdir yapmak istediği Ghostbusters 3 yerine kadronun tamamının cinsiyetleri farklı karşılıklarıyla değiştirildiği bu filmin çekilmesiydi. Sony’nin filmi savunma yöntemiyse cinsiyetçi yorumlar hariç film hakkındaki kötü bütün yorumları silmek ve durumu son zamanlarda sıkça gündeme gelen kadın hakları yönüne çekmek oldu. Haklıdır, haksızdır aynı bir mesele; bu yazının konusu değil.

Nereden bakarsanız bakın, bu yeni Ghostbusters filmi Sony’nin film departmanı için çok ama çok önemli bir proje. Bir süredir sürekli zarar etmekte olan Sony, kendine büyük bir film serisi arıyor. Burada örnek alınan şey Walt Disney modeli gibi gözükmekte. Marvel ve Star Wars’u her sene en az bir film çıkartan evrenler haline getiren Walt Disney’in para basıyor olması sonuçta herkesi kıskandırıyor elbette. Sony, bu modeli daha önce Amazing Spider-Man serisiyle denemek istediyse de sonuç pek başarılı olmadı. Şimdi tüm yumurtalar Ghostbusters sepetinde.

ghostbusters-8

Sony’nin çizgi filmler, bilgisayar oyunları, çizgi romanlar, televizyon dizileri ve yan filmlerle birlikte devam eden dev bir Ghostbusters evreni planladığını biliyoruz. Ancak bu tarz planların gerçekleşmesi ilgili evreni başlatan filmin başarısına bakıyor. Bir başka deyişle şayet Ghostbusters bir evrene dönüşecekse Feig’in filminin bir Iron Man ayarında olması gerekiyor.

Sony’nin Iron Man’i

Film vizyona girdikten sonraki yorumlara baktığımızda durum çok da fena değil. Bazı eleştirmenler filmi yerden yere vururken bazıları yere göğe sığdıramıyor. Pazarlama kampanyası bu kadar problemli bir filmde böyle bir polarizasyon normal. Yorumların ciddi bir kısmının “Eh işte” civarında olması eleştirmenlerden en azından bir “Okey” alındığının işareti olarak görülebilir.

Buraya kadar durum iyi. Ancak bir filmin başarısını eleştirmenler belirlemez. Hollywood’da bir filmin başarısını belirleyen tek bir farktör vardır:

PARA!

Ghostbusters’ın en büyük mimarlarından biri, Casino Royale’in de arkasındaki beyinlerden olan Amy Pascal. Sosyal meselelere son derece duyarlı olan bu yönetici, Feig’in aynı filmi kadın karakterle yapma fikrini sonuna kadar desteklemiş ve memnuniyetsiz olan Ivan Reitman’ı projeden uzak tutmuştu. Bu olayları basına sızan e-maillerden biliyoruz.

paul-feig

Paul Feig

Hesaplanması gereken ilk şey filmin maliyeti… Pascal zamanında Ghostbusters’a 160 Milyon dolar civarında bir bütçe ayrıldığını biliyoruz. Ne var ki Sony’nin hacklenmesi, sonrasındaki rezaletler akabinde Pascal’in kendi tabiriyle kovulması ve yapımcı seviyesine inmesi üzerine yerine geçen Thomas Rothman, filmin bütçesini 15 milyon dolar kadar kırptı. Rothman’ın temel amacı sürekli kan kaybetmekte olan Sony’nin film departmanını kurtarmaktı.

Bütçenin kırpılmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bir stüdyo, bir film projesine çok da güvenmiyorsa bütçesini doğal olarak azaltacak ve bu şekilde riski minimize edecektir. Bu sayede film batarsa bile zarar çok önemli olmayacaktır. Ghostbusters’ın bu kategoriye girdiğini söylemek zor. Rothman’ın ne düşündüğünü bilmiyoruz, ama gerçekten filmin başarısız olacağını düşünseydi bütçeyi çok daha fazla kırpabilirdi. Öte yandan bütçeyi arttırmaması da filme garanti gözüyle bakmadığını gösteriyor.

Her halükarda Ghostbusters filminin çekim bütçesi 145 milyon dolar civarında oluyor.

Bu yazı, "Sonuçta Ne Oldu?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar