Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – Neden Filmi Yetersiz Buldum?

Marvel Stüdyoları, doğru kararlar ve zamanlamayla diğer süper kahraman filmi yapan rakiplerinin önünde. Su götürmeyen bir gerçek bu. Fakat sırf rekabet etmek için film de yapılmamalı, ben yeni Kaptan Amerika filmini izlerken bunu hissettim. Yakından takip ettiyseniz Marvel, gerek Warner Bros.’la, gerek Sony ile Civil War için çakıştı. Gösterim tarihleri olsun, Örümcek Adam’ın telif hakları olsun, ellerindeki tüm kozları kullandılar. Süper kahraman filmleri arttıkça sektörün kızışması normal tabii, ama Batman v Superman nasıl senaryodaki boşluklarla yerden yere vurulduysa, bu filmin de konusunun zorlama olup, bir sonuca bağlanmadığından yerden yere vurulması gerektiği kanaatindeyim.

Civil War bittikten sonra, Kaptan’a çok samimi küfürler ettim. Beyni yıkanmış veya yapmak zorunda bırakılmış fark etmez, Bucky’nin işlediği suçlar ortada. Viyana saldırısını da Bucky yapmadı eyvallah, ama bu yıllarca işlediği diğer suçları hafifletmez ki. Ve hala Hydra’nın yaptığı beyin yıkama şifreli sözcükler söylendiğinde etkisini gösteriyor. Bucky açıkça toplum ve dünya için tehlikeli birisi, kalk gör ki bir de Tony Stark’ın ebeveynlerini öldürdüğü ortaya çıkıyor, üstüne bir de Steve Rogers bunu biliyor. Böyle bir durumda olacağım, sonra adama bir de pişkin pişkin mektup yazacağım, “Ne zaman ihtiyacın olursa söyle, gelirim kardeş” diye. Yahu adamın anasını, babasını öldürmüş arkadaşın, hala araya giriyorsun. Black Panther’ın yaşadığı aydınlanmayı tam Bucky’i öldüreceği zaman Iron Man yaşasaydı, ve bu aydınlamayı Kaptan ilham verici bir konuşmayla yapsaydı, bir de neden Kaptan Amerika’nın Avengers lideri olduğunu görseydik. Hani tüm olay kaslar değil, aynı zamanda Steve Rogers’ın bilgeliği olsa, gerçek bir kahraman olsa. Çünkü The First Avenger filminde onu diğer adaylardan ayıran buydu.

Önümüzdeki bir-iki yıl (temsili değil)

Önümüzdeki bir-iki yıl (temsili değil)

Sokovia Anlaşması konusunda Kaptan haklı elbette, Avengers gibi bir oluşum hiçbir yere bağlı olmamalı, fakat kendi içinde denetimi de olmalı. Ne zaman bu adamlar bir konuda mutabık kalamasa, birbirlerine dalıyorlar. “Bence Vision’ı canlandıralım” diyor biri, katılmayanlar ayrı saldırıyor, katılanlar ayrı zıplıyor. “Çevreye şu kadar zarar verdiniz” diyor adamlar, ama bunları sanki canları istediği için mi yapıyorlar? “Şu Sokovia’ya gidelim de Ultron’la kapışalım” demiyorlar ki. Vision’ın “Biz ortaya çıktık, bak olaylar çoğaldı” demesi de doğru değil, genellikle sorunların ortaya çıkmasının nedeni Iron Man. Çizgiromanda trajik bir olaydan sonra Amerikan hükümeti, tüm kahramanları kayıt altına almak ve kimliklerini açıklamalarını sağlamak için bir yasa çıkarıyor. Filmde Scarlet Witch belki o adamı oradan öyle uzaklaştırmasaydı, aşağıda daha fazla insan ölecekti? Zaten çizgi romanlarda gerçekten yasa yüzünden dövüşüyorlar, filmde kavganın asıl nedeni Winter Soldier.

Arkadaşlıkları yıktın Bucky.

Arkadaşlıkları yıktın Bucky.

Yukarıda anlattıklarım ışığında şunu diyorum, Winter Soldier’ın filmde olmasının tek nedeni Iron Man ve Kaptan birbirine girecek sebep bulsun diye. Sonunda Starklar’ın katili çıkmasının nedeni de bu, iyice ortam körüklensin, plot twist (olay örgüsünde bir ters köşe) olsun diye. Kaptan Amerika’yı kanunun karşısında bile doğru olanı yapan yüce kahraman diye göstermek isterken, tam tersine kanunsuz, istediğini yapan, sorumsuz bir karakter olarak göstermişler. Doğru olmayan, önyargılı ve dar açılı bir kanuna karşı duran biri olmalıydı. Ha, “Adam Kaptan Amerika, ne bekliyorsun?” derseniz haklısınız derim, fakat filmin menşei Amerika, yapan stüdyo politik değil. Kaptan’ın Bucky’yi yerden kaldırıp, kalkanı attığı yerde gurur dolu, marş gibi bir müzik çalıyor. Kesinlikle bir eleştiri değil. Aksine Civil War’un çizgi romandaki nedeni göz önüne alınırsa, Kaptan Amerika neden yasaya karşı anlaşılabilir. Amerikan vatandaşları aldıkları eğitime ve sahip oldukları karma kültüre dayalı olarak “bağımsız birey” olma gayesiyle büyür. Böyle özgürlük kısıtlayıcı bir yasaya Kaptan’ın karşı durması çok normal. Gördüğünüz gibi hikayenin politik, kültürel bir katmanı var, fakat filmde bunun yansıtıldığını düşünmüyorum. Kaptan Amerika, idealler ve fikirler için değil, arkadaşı için dünyayı karşısına aldı. Filmi izlerken beni en çok rahatsız eden nokta işte buydu. Yürüyen propaganda olan Kaptan Amerika’nın yanlış kullanımı bence. 

Yorumlar

 • Cihan Türe

  Katılıyorum ben de yetersiz ve içi boş buldum. BvS ile karşılaştırmaya bile girmem.

 • Umut Çomak

  BvS’de Wonder Woman’dan Flash’e kadar birçok karakteri sebepleriyle gördük ama yazarın yazıda değindiği gibi Spider-Man gelip iki uçup kaçıp gidiyor. O sahnelerde bile tüm karakterlerde bir gırgır bir geyik havası… Konu bir noktaya bile varmıyor. Büyük beklentilerle izledim fos çıktı.

 • Hakkı Güneş Savran

  Yazınız neredeyse tam olarak hislerime tercüman olmuş durumda (ağır bir Steve Rogers hayranı olmama rağmen. Zira film, çizgi romandakinin aksine, Captain America’yı tatmin edici bir şekilde haklı çıkaramıyor).
  Bu konuda, daha önce yine sitenizde yayınlanan bir yazının altına yapmış olduğumu yorumu getirmek istiyorum. Filmin konusu ile sıkıntı yaşayanın sadece ben olmadığını görmek biraz olsa da rahatlattı.
  “…Filmin içime sinmeyen bir diğer konusu da, karakterlerin bu derece ayrışmalarının motivasyonları konusundaki eksikliği, bunun seyirciye iyi verilememiş olduğu (Siz de yazınında bunu oldukça isabetli bir şekilde belirtmişsiniz zaten). Yine çizgi romana dönmek istemiyorum fakat, oradaki “Superhuman Registration Act”in filmdeki karşılığı “Sokovia Act” (tam ismini hatırlayamadım, yanlış olabilir), filmde neredeyse hiç vurgulanmadı. Bu sözleşme (ya da anlaşma her neyse) tam olarak nedir, Tony Stark bu belgeyi desteklerken Steve Rogers gibi bir adam neden bu kadar karşı? gibi sorular, filmin konusu içerisinde beni tam olarak tatmin etmedi. Hatta zaten filmdeki kahraman ayrışması bir yerden sonra, “Iron man vs Captain America” yerine “Bucky Barnes ve onu destekleyen Captain America’nın yanında olanlar ile Iron Man ve yanındakilere” döndü. Yani filmin asıl konusu olması gereken, süper kahramanların, dünyayı kurtarırken çevreye verdiği zararlar ve hatalı fiillerinin olumsuz sonuçları 10 dakika içerisinde terk edilip, tüm film Bucky’nin sebep olduğu kutuplaşmaya döndü…”

  • Benim yazımdaki yorumları c/p yapmasana Hakkı 😀

   • Hakkı Güneş Savran

    Hocam özür dilerim, aradan bir kuple aldım sadece 🙂

 • Yunus Emre Özden

  Ya millet ölmüş ölmüş dirilmiş hayatlarında böyle bir film izlememişler göreceksiniz nasıl bayılmışlar filme , ama bana kalırsa gerçekten yetersiz filmdi BvS benim için istediğim tarzda siyaset, duygu, yasa üçlüsünü çok mu çok daha kaliteli işlemeyi becermiş film. Tam da kendimi “lan film izlemekten bir şey anlamıyormuşum” diyeceğim sırada bu makale karşıma geldi tek kelimeyle süpersiniz yazılarınızı takip ediyorum bu yazıları başarı olarak gördüğüm için başarılarınızın devamını diliyorum

 • Emir Sultan Erbaş

  Yalnız Civil War eleştirisi yapılırken Disney faktörü hep göz ardı ediliyor. Warner Bros. ne kadar iyi politik ve içi dolu bir film çekerse çeksin Disney ortalama bir filmiyle bile o ”Disney Büyüsü” denilen faktörü çalıştırarak daha çok gelir elde edebiliyor. Yani açıkçası Marvel’in ipleri Disney’de olduğu sürece ve Disney’in de hitap ettiği yaş aralığını da göze alırsak. Muhtemelen hiçbir Marvel filminde istediğiniz türde bir hava olmayacaktır. Aslında DC ve Fox ile yarışan Marvel değil Disney.

  • Dark Lord

   dc değil kardeş time warner TIME WARNER. çok sayıda milyar dolarlık hasılat yapmış film çekmiş şirkete kardeşler yapımcılık muamelesi yapıyorsunuz . fanboyluk içinize sirayet etmiş kabul edin artık film kötüydü gişe de sıçtı imdb de sıçtı eleştirmen puanlarında sıçtı batman ve superman oturup osursa izleyecek siz fanboylar hariç herkesin gözünde SIÇTI

 • Tuğberk Ağca

  Filmle ilgili problemlerin de boşluk veya yanlış görmezdim ki. Zaten söylediğin şeyler izleyiciyi iki farklı fikre ayırmak için yapılmış ve bu sende de işe yaramış neyinden memnun değilsin her şeyi herkesi sevmemen lazım zaten filmin amacı bu. Birinin davranışı tutarsız gelecek ki diğerini destekle. Bu saydığın şeyler sana problem ama diğer insana mantıklı gelebiliyor. Asıl yorumun ve yazın yetersiz.

 • TC Ozan Zor

  bazıları için Spolir olabilir, yazım hatalarım olduysa kusura bakmayın yazı uzun olunca gözümden kaçmış olabilir. MCU serisi boyunca izlediğim ve bende oluşan gözlemlerim.

  şahsi kanaatim kaptan amerika burada sonuna kadar haklıydı. hükümetlere hiçbir zaman güven olmaz.

  Thor dünyaya sürüldükten sonra, nick fury Thor’un başka bir gezegenden
  geldiğini fark ediyor ve Nick furry’nin kafasında ampül
  yanıyor…Evrende yalnız değiliz hadi toplanıp kitle imha silahı yapalım
  🙂

  new york üzerinde uzaylı istilasının asıl sorumlusu nick fury’nin teseract üzerindeki silah üretme araştırmaları oldu, loki ve thanos gözünü dünya’ya dikti.

  chitauri şehri istila ettiğinde yenilmezler insanları kurtarmaya çalışırken SHİELD bağlı dünya güvenlik konseyi şehir üzerinde 8-9 milyon insanın yaşadığını umursamadan nükleer başlıklı füze fırlattı, stark füzeyi solucan deliğinden geçirip chitauri komuta gemisini yok etmeseydi milyonlarca insan ölecekti. ama belediye başkanlar o kadar adiler ki hasar için yenilmezleri sorumlu tutu, sanki nükleer başlıklı füzeyi onlar göndermiş gibi. Yenilmezler orda olmasa şehir yerine sadece krater olacaktı.

  kaptan Amerika kış askeri filminde bir bakmışız ki SHİELD aslında HYDRA casusları ile dolup taşmış ki hükümetler bile hydra casusları ile doluydu, demir adam zırhını almak için stark’ı zorlamaya kalkan senator stern. denen adam bile hydra casusuydu. neymiş efendim washington dc de binalar yıkılmış, Amerikan hükümeti alman bilim adamlarını ve hydra bilim adamlarını kendi ülkelerine kendileri soktu. ki onların bu pervasızlığının acısı yıllar sonra hydra ortaya çıktığında kendini gösterdi. üç hava aracı düştü diye kaptan amerikayı suçluyorlarda eğer adam onları indirmese filmden hatırladığım 25 milyondan fazla insan namlunun ucundaydı. Amerikan başkanı, stark, aklıma gelmeyen bir sürü insan hala yaşıyorlarsa nic furry, maria hill, black widow, kaptan amerika ve falcon’nun verdiği mücadele sayesinde oldu.

  Ultron çağı filmindeki yıkımın ise tek sorumlusu Stark’ın kendisiydi banneri bile zorla planına dahil etti. klasik Amerikan egosu ile Dünyayı ben kurtarıcam diye saçmaladı ve ultron ortaya çıktığında dünyayı yok etmeye kalktı koca şehir havaya kaldı, ve neredeyse milyarlarca insanı öldürecek bir yıkım olacaktı kıl payı ultronu engellediler. iç savaş filmine gelecek olursak. kaptan amerika starkın tüm suçlarına rağmen imzalamaya zaten razı gelmişti ama klasik tony stark’ın wandayı hapis etmesi herşeyi değiştirdi. ki hava alanı çatışmasından sonra Albayın stark’a havaalanındaki fiyaskodan sonra senide bu deliğe tıkmadığım için şanslısın diye laf etmesi aslında yasanın insanların gördüğü zararı umursamadığını sadece hükümetlerin kontrol tutkularını tatmin etmek için olduğunu net bir şekilde gösterdi. bucky meselesinde kesinlikle sana katılmıyorum. senin söylediğin mantık sanki tecavüzcüyü yok sayıp tecavüze uğrayan bir kadına suç atmak gibi birşey. ki bucky bildiğin tecavüze uğradı ama bu sadece fiziksel değil zihinsel olarakta 70 yıldan uzun bir süre hayvan gibi kullanıldı. hayatı, özgür iradesi, ruhu, bir terör örgütünün ihtirasları uğruna paramparça edildi ki ortada bilinçli yapılan bir durum bile yoktu tamamen kontrol altındaydı. kara panter bile bucky’nin bir kurban olduğunu anladı.

  Evren içinde yaşanan olaylara baktığımızda dolaylı yada doğrudan Hükümetlerin, Tony stark’ın, SHİELD’in, ABD süper asker yaratma planları (Blonsky gibi cani yaratıkları ortaya çıkardı) Culver üniversitesinde bile Albayın emri altındaki Amerikan askerlerinin işgüzarlıkları yüzünden üniversiteyi savaş alanına çevirdiler, yine Amerikan askerlerinden blonsky’nin yarattığı vahşet yüzünden hulk new york sokaklarında kapışmak zorunda kaldı. Olayların Özeti shield, stark, ABD, vs. olayların içine etti ama Kaptan Amerika gibi diğerleri yardım ettiği için günah keçisi ilan edildi.

  Tony stark ise paper’ın terk etmesi, çektiği suçluluk duygusu, intikam duygusu, bencilce ihtiraslarının yarattıklarını temizlemeye çalışırken daha da saçmaladı.

  MCU evrenin de Dünya üzerindeki bence en temiz ülke wakanda sayılır çünkü uzun yıllar dış dünyaya kapalıydı. ama diğer ülkeler pek çok nedenden ötürü yozlaşmış vaziyette.

  stark ise new york uzaylı istilasından beri yaşadığı piskolojik ve duygusal sorunlar yüzünden hata üstüne hata yaptı. bence filim gayet açıktı ama tek bir filim olarak değerlendirirseniz doğru bir sonuç çıkmaz kanımca MCU serisi boyunca olan olayları derlediğinizde herşey netleşiyor aslında.

  Yenilmezlerin savaştığı kişiler göz önüne alındığında hasar olması kaçınılmaz vaziyette bunu değiştiremezsin sadece hasarı en aza indirgemeye çalışırsın. ki bunlar süper güçlere bile sahip olsalar bir tanrı değiller, her zaman herkesi kurtaramazlar.

  bizim gerçekliğimizde bile çıkan çatışmalarda siviller ve görevli personeller yaralanıyor veya ölüyorlar oluyorlar.

  ( bence kızıl kuru kafa hala yaşıyor olabilir 🙂 🙂

 • Dark Lord

  imdb: 8.5 a 7.1
  hasılat 12.gününde 100 milyon dolar fark attı
  eleştirmen puanlamalarının hepsinde fark attı
  bu eleman bvs de bizim göremediğimiz ne gördüyse artık filme baş yapıt muamelesi çekiyor ne diyim Allah kimseyi bu derece gözü kör fanatik yapmasın

  • Ataberk Bozkurt

   Şimdi IMDB puanlarına girecektim ama Age of Ultron’da ilk çıktığında 8.5 civarlarında geziyordu. Sonradan puanı düştü. Ayrıca hasılat bir filmin iyi veya kötü olmasıyla alakalı değil. Çok kötü filmler hasılat rekorları kırabiliyor bunun için ülkemizde çekilen filmlerin hasılatlarına bakmak lazım. Şimdi BvS için kült diyemeyeceğim ama günümüzde kesinlikle izlenmeli dediğimiz filmler, box office’de başarılı oldukları söylenemez. Şöyle de bir yazım var filmde gördüklerimle ilgili: https://kahramangiller.com/sinema/adaletin-safagindaki-hristiyanlik-sembolizmi-din-ve-amerika/, Kaptan Amerika’yı neden yetersiz bulduğum hakkında bir fikir uyandırır belki.

 • Berke Kadam

  BvS hakikaten “The People v. The ‘Heroes'” mevzusunu daha iyi ele alıyor, filmin ilk yarısı muhteşem zaten. Kahramanlık sorgulanıyor, özel güçlülerin sınırları tartışılıyor; fakat böylesine ciddi bir filmde Martha gibi saçmalıklar çok fazla göze batıyor. Batman’in düşmanlığının saniyesinde bitmesinden Superman’in annesini aramayıp Batman’e gitmesine kadar birçok boşluk var. Hele ki birçok konunun ve özellikle rüyanın araya sıkıştırılması, film ne kadar karanlık ve ciddi olursa olsun konu akışına inanılmaz zarar verdiği için, rahatsız edici.

  Civil War ise tam tersi, kurguda asla aksamıyor. Çok fazla sayıda karakter içeriyor, yeni karakterlerle tanıştırıyor, her iki tarafa da haklı sebepler vermek istiyor, hem Avengers hem Captain America filmi olmaya çalışıyor ve bu zorluklara rağmen başarılı oluyor. Çok fazla konuyu tek potada eritiyor Russo kardeşler. Markus&McFeely’nin senaryosunun da etkisi büyük. Tabii ki bu başarıyı elde etmek kolay değil, yorumum uzamasın diye filmin eksiklerini güzelce anlatan şu yazıyı bırakıyorum: http://geekyapar.com/konular/film/6-maddede-madalyonun-oteki-yuzu-civil-warin-problem-noktalari/

  Şimdi şöyle bir durum var; bu bir Captain America filmi. Marvel bunun avantajlarını kullanmış.

  Film duyurulduğunda ben inanılmaz heyecanlanmıştım. Çünkü dev bir Civil War hayranıyım, bana Marvel’ı sevdiren ve hala en iyi çizgi roman listeme eklediğim bir eserdir. MCU’nun Civil War’a hazır olmadığını düşünsem de Agents of SHIELD’da Inhumanlar’ın çıkması ve Netflix dizileri maske mevzusunun ve halkın kahramanlara tepkisinin işlenebileceği umudunu vermişti. Cap’in yanında Daredevil falan görmeyi hayal ediyordum. Evet, Civil War MCU’nun ilk crossover event’i olmalıydı. Uyarlama denen olayda eserin aslından uzaklaşılmasını hiç umursamayan ben bu sefer ciddileşmiştim.

  Sonra mecburen yumuşadım; çünkü MCU’nun uyarlamalara sadık olma gibi bir derdi asla olmadı. Age of Ultron filmi, çizgi romana ne kadar bağlı ki? Bu da kahramanların birbiriyle savaşını içeren bir Captain America filmi. Bu açıdan bakmak lazım. Winter Soldier, HYDRA; hepsi büyük yer kaplıyor çünkü Cap filmi. Cap üçlemesini bozmadan Civil War’u işleyebilmek muazzam bir başarı bence.

  Filmin kesinlikle politik olmak gibi bir amacı yok, çizgi romanın en beğendiğim kısmı eksik yani. Ama genel olarak MCU politikası bu, herkes mutlu olsun. Dövüş sahnesi çok iyi gözükse de şamata doluydu. Böyle bir filmde de antlaşma yeterince iyi ele alınamadı zaten, devreye Bucky sokularak savaş kızıştırıldı. Cap çizgi romandakine nazaran haksız gösterildi, Stark ise MCU’nun yüzü, en popüleri, kimi için çizgi roman filmlerine başlama sebebi olduğu için elbette kötü gösterilemedi. Dokundurmazlar abi, çizgi romandaki şerefsizliklerinin yüzde birini yapmadı filmde.

  Civil War, BvS’ye karşılık, evet, Russo biraderler de söyledi, Kevin Feige BvS’den sonra kabul etti Civil War fikrini diye. Çizgi roman dünyası bu, herkes birbiriyle rakip, herkes birbirinden araklıyor. DCEU, MCU’dan sonra çıkıyorsa, BvS-CW çatışması hiç anormal değil. Çatışmanın iki odağı da filmini gayet mantıklı sebeplere bağlıyor zaten. BvS, Man of Steel’e; Civil War ise Bucky ve birçok yıkıma bağlanıyor.

  Cap’in liderliğini çok fazla göremiyoruz, bu doğru ama en iyi arkadaşını, hele ki yaptığı hatalar kendi suçu değilken, koruması mantıklı. Tam tersi Sokovia Accords’ta Cap biraz haksız görünüyor bence filmde. Ben hala haklı bulsam da çizgi romandaki gibi tek bir hükümetin boyunduruğuna girmiyorlar, koskoca BM’nin çatısı altına girecekler; bu da Cap’in “devletin oyuncağı oluruz” argümanını zayıflatıyor.

  Zemo güçlü bir villain, potansiyeli yeterince yansıtılmadı bile, ileriki filmlerde kullanılmalı bence, yeterince villain harcandı zaten. Cap de hala kahraman çünkü esas amacı Zemo’yu durdurmaktı.

  Son olarak, belki de uyarlamaya en çok sadık kalan MCU filmiydi bu. Çizgi romandan uzak olduğunu söyledim ama her şeyi başlatan patlama, Tony’e bağıran anne, antlaşma, “no you move”, taraf değiştiren üye, son savaş falan, hepsi vardı filmde.

 • OSSY10

  Öncellikle yazının her yerinde bi taraf tutma vardı hem dc cilik hemde team cap cilik. Kaptan Amerikayla ilgili fikirlerine her ne kadar katılsam da tam aksini mantıklı bir şekilde idda edebilecek arkadaşlarım var buda bence filmin güzel tarafı iki tarafı da tutabilicek sebepler fazla. Filmin bvs ye rakip olmak için yapıldığınada katılmıyorum. Bence tam zamanıydı infinity war gibi büyük bir olaya a giden yolda civil war ı araya sıkıştırmalıydılar ve bizi ilk avengers dan bu yana tony ve steve in kavgasına hazırlıyorlar. Üstelik New york ve sokovia da yaşananlardan sonra devletin böyle bir önlem alması için tam zamanıydı. Yazının sonunda bvs ye 2 defa gittiğini civil war a gitmek istemediğini söylemişsin burda da tam bir fan boyluk var. Bvs yi izlerken yarısından fazlasında sıkıldım sadece batman ve supermanın savaştığı alan güzel diyebilirim. Bu herkesin kendi zevki tabiki ama civil war la ilgili bir yazıyı objektif birinin yazmasını isterdim