Kahramangiller

Star Trek Beyond – Sonuçta Ne Oldu?

Önce yönetmenine, sonra da fragmanına laf ettiler. “Uzay Yolu zaten dandik!” dediler. Ama film çıkınca herkes sustu ve yerine oturdu. Fast and Furious’un yönetmeni son zamanların en iyi Star Trek filmini mi yapmıştı yoksa? Bilemiyoruz. Bu yazı dizisinin hedefi filmin iyi olup olmadığını incelemek değil. Rakamlara ve gerçeklere bakarak filmin başarılı olup olmadığını bulmaya çalışıyoruz. Zira insanlar yalan söylüyor arada, ama rakamlar asla!

Bambaşka Kurallar

Star Trek Beyond, Fast and Furious filmleri ile ünlenen Justin Lin’in ilk Star Trek filmi. JJ Abrams’ın yönetiminde ilk filmi 2009 senesinde vizyona giren sıfırlanmış Star Trek evreninin üçüncü filmi olan Beyond’un bir performans analizini yapmak Star Trek faktöründen dolayı çok da kolay değil. Zira Star Trek gibi köklü ve kadim evrenlerde geçen filmler genel Hollywood kurallarına pek uymuyorlar.

star-trek-beyond-kirk-scotty-jaylah

Kaça Olur Bir Star Trek?

Star Trek Beyond’un prodüksiyon maliyeti 185 milyon dolar civarında. Paramount şu ana kadar pazarlama giderlerinden bahsetmedi. Ancak bu seviyede bir filmin pazarlama giderlerinin 100 ila 150 milyon dolar arasında olması gerekir. Bu durumda kabaca bir hesapla Star Trek Beyond’un maliyetinin 300 milyon dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Stüdyonun biletten payının genelde yüzde 55 civarında olduğunu düşünürsek filmin kendini çıkarabilmesi için 600 milyon civarında bir hasılat gerekiyor. Bakalım varabiliyor muyuz oraya?

Pazarlamada Rezalet

Açılışta, Suicide Squad’ın tersine çok yanlış bir trailer ile çıkan Star Trek: Beyond’un bu gergin ve gereksiz pazarlaması belki de Star Wars heyecanındandı ama Paramount’un pazarlamayı hiç beceremediğini rahatlıkla söyleyebiliriz gibime geliyor. Bu yüzden uzun süre film hakkında negatif yorumlar dolaştı internette. Fast and Furious serisini kurtaran Justin Lin’in yönetmenliği da yaranın üzerine tuz biber ekti. Öyle ya Star Trek zekaya, Fast and Furious salağa hitap ediyordu. Gerçek bir Star Trek fanı olmayan Justin Lin nasıl düzgün bir Star Trek filmi yapsın ki?

Sanki Star Trek fanları harika filmler yapmış gibi…

160720_mov_star-trek-jpg-crop-promo-xlarge2

Tükürdüğünü Yalamak

Temmuz sonunda vizyona giren film bir anda fikirleri değiştirdi ve tarihin en büyük spin’ini atan basın, filme övgüler yağdırmaya başladı. Fast and Furious’un yönetmeni bu işi becermiş miydi?

İlk bakışta görünüş hakikaten şahane… Metacritic ortalaması 68 olan film ezici bir üstünlükle beğenilmiş. Rotten Tomatoes da %83 gösterdiğine göre insanların bayağı sevdiği bir filmle karşı karşıyayız. Beceriksizce yapılan pazarlama sonrasında yabana atılacak bir sonuç değil bu. Ama bakalım bu beğeni gişeye yansımış mı?

Star Trek: Beyond, 59 milyon dolarlık bir hasılatla listeye birinci sıradan girmiş. En yakın takipçisi Universal’e çuvalla para kazandıran The Secret Life of Pets, ikinci haftasında 30 milyon dolarda kalırken, yeni vizyona giren filmlerden Lights Out ve Ice Age: Collusion Course 21’er milyon dolar hasılatla üç ve dördüncü sıraya yerleşmişler.

Bütçesi 185 milyon dolar olan bir film için yaz ortasında 59 milyon dolarlık bir açılış elbette ki “Vay Canına!” dedirtecek bir şey değil, ama burun kıvırmak da ayıp olur. Özellikle aynı seviyede pazarlama ve bütçeye sahi olan Ghostbusters düşünülürse başarı gibi bile durabilir. Lakin bu hasılatı serinin önceki filmleriyle karşılaştırırsak rahatsız edici bir trend görüyoruz.

star-trek-beyond-3

Çok Geç?

Star Trek: Beyond, açılışında Star Trek: Into Darkness’den 10 milyon dolar daha düşük hasılat yapmış. Star Trek: Into Darkness de 2009 yılındaki ilk filmden 10 milyon dolar daha düşük bir hasılatla açılmıştı. Into Darkness eleştirmenlerce beğenilmemişti elbette. Hasılattaki düşüklük bununla açıklanabilir. Ancak gerek seyircinin gerekse eleştirmenlerin sevgilisi olan Star Trek: Beyond’daki düşüşü açıklamıyor bu durum.

Ben bu satırları kaleme alırken Ster Trek: Beyond dokuzuncu vizyon haftasında 22. sıradaydı. Amerika hasılatı 159 milyon dolar. Buna 175 milyon dolarlık uluslararası hasılat da eklendiğinde kaba bir hesapla 335 milyon dolara ulaşıyoruz.  Bunun sadece 600 bin dolar kadarı Türkiye’den. Vizyon hayatının sonuna yaklaşan film en iyi projeksiyonla 350 milyon dolar bilemedin 400 milyon dolar yapsa bile devam filmi eşiğini geçmek bir yana dursun masrafını bile çıkaramıyor. Bu açıdan bakarsak ki en önemli açı bu:

Star Trek Beyond, seyircinin beğenisine ve şahane eleştiri notlarına karşın vizyonda batmış. Hem de ucundan falan değil. Ciddi bir şekilde batmış.

Bu yazı, "Sonuçta Ne Oldu?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar