Star Wars Günümüzde Çekilseydi…

Artık beğenmemek, eleştirmek pek revaçta. Hele ki “geek” dediğimiz bir konuyu araştıran, üzerine düşünen, sohbet eden, yazan çizen tayfanın beğeneceği, daha doğrusu tamamının beğeneceği bir şey yapılamıyor. Zamanından “nörd la inek bunnar” diye alay edilenler, okulda yüksek notlar aldılar ve okuldan sonra kariyerleri yükselişe geçti. Neticesinde günümüzün beyaz yakalıları ve hakim kültürü haline gelen, kapitalizmi hem yönlendiren hem de önemli çarkları haline gelen bu kitlenin tamamının beğeneceği bir materyal sunmak imkansız.

Çizgi roman uyarlamaları başta olmak üzere, remake yapılan eserler (ilk aklıma gelenler Judge Dreed ve Robocop) ve devamı hali hazırda çekilen Star Wars bu konudan en çok etkilenen markalar. Hep bir olmamışlık, bir eksiklik, bir gediklik var. Zira hiçbir şey artık yeni değil. Örnek verelim; Guardians of Galaxy ve Deadpool yeni bir şey yaptı. Hem ana akım sinemanın hem de popüler kültürü elinde bulunduran çizgi roman uyarlamalarının cesaret edemediği yerlere girdi ve bir şeyleri değiştirdi. Gel gelelim hemen ardından Guardians of Galaxy 2, Suicide Squad derken en son Thor: Ragnarok gibi karizmatik bir karakteri barındıran film bile en hafif tabiriyle komedi filmine dönüşmeye başladı. Nihayetinde komedi süper kahraman türü de tüketilmeye başlandı ve tahminimce Deadpool 2, bu türün akıbetini nihai olarak belirleyecek film olacaktır.

Günümüzde çok kolay tüketiyoruz. Bunun nedeni de hem bilgiye hem materyale ulaşmanın inanılmaz kolaylaşmış olması. Stephen King’in eserleri ve kült bilimkurgulara ciddi bir selam çakan Stranger Things‘in etkileri daha sürerken karşımıza bir de Dark çıktı. Dark beğenilse de benzer temaları barındıran sonraki eserler artık özgün olamayacaklar ve ciddi eleştirilerin odağı haline gelecekler.

Artık şaşırmak kolay değil, artık yeni bir duyguyu tatmak kolay değil. Arrival gibi, daha önce işlenmiş türe yepyeni bakış açıları katan eserler mecburi olarak tek atımlık olmak zorundalar. Eğer Arrival örneğinden ilerlersek, devamı çekiliyor olsa ve festival filmi yerine blockbuster olma iddiası ile çıkmış olsaydı şu on yıl içinde sürüyle uzaylı / istila filmi izliyor olacaktık.

Bu da bizi Star Wars’ın zamanında yaptığı etkiye getiriyor. Star Wars hem bilimkurguyu hem de fantastik kurguyu, beyazperde önünde yeniden tanımlamış, sınırlarını ve birbirlerine temas ettikleri yeri sorgulatmış bir yapımdır. Fakat 1977 yılında yaptığı etkiyi, günümüzde beklemek en hafif tabiri ile “cnm yaa” seviyesinde oluyor. Günümüzde herhangi bir eserin o etkiyi yapıp, o kültürel baskıyı oluşturması İM-KAN-SIZ. O noktaya yaklaşan istisna eser Yüzüklerin Efendisi’dir ki o da kendini Dünya’da tüm zamanların en çok okunan başyapıt romanına sırtını yasladığı içindir. Buna rağmen onun devam filmleri bile (elastik gibi uzatılan Hobbitler) aynı eleştirilerden nasibini almıştır. Gel gelelim ilk olarak Yüzük Kardeşliği ve devamı izlenmiş olmasa, benzer kültürel etkiyi belki de Hobbit serileri yapacaktı.

Sözün özü, bir konu işlendikçe etkisi azalacaktır. Azalmaması eşyanın tabiatına aykırıdır. 1977’de izlenen bir Star Wars’ın etkisini 1981 doğumlu biri olarak ancak tahmin edebilirim. O yıllarda 15-20 yaşlarında olsam herhalde kafayı yemiş olurdum diye tahmin ediyorum. Aynısı her şey için geçerlidir; ilk öpücük, ilk sarhoşluk, ilk okul günleri ve ilk defa okuldan kaçma, ilk konser, ilk sinema deneyimleri… Örnekler çoğaltılabilir. Bir zaman bünyede müthiş etki bırakmış her şey, bir zaman sonra aynı etkiyi vermez, veremez.

Ey gidi…

İlk okuduğum Stephen King romanı Tepki (Firestarter) resmen elime yapışmıştı. Günümüzde yazarı halen çok sevmeme rağmen herhangi bir eserin, aynı etkiyi yapması olanaksız. Bu yüzden gelin, Star Wars günümüzde çekilseydi neler olurdu sorusunun yanıtlarını hep beraber arayalım…

Mecburi Karşılaştırma – Yüzüklerin Efendisi

Bu günlerde Star Wars’ın ilk filmi çıkmış olsaydı, ilk söylenecek şey “uzayda geçen Yüzüklerin Efendisi” olacaktı. Kılıçlar, büyücü adamlar, kara cübbeli, kara maskeli kötü adamlar, yaratıklar, bilge öğretmenler, büyük savaşlar derken ister istemez herkesin aklına son 16 yıla damga vurmuş Yüzüklerin Efendisi gelecekti.

X-Wing / Tie Fighter kapışmaları Rohan / Warg Rider savaşlarına benzetilecek, Obi Wan ile Darth Vader’ın düellosu Gandalf ile Saruman (ya da Balrog) ile karşılaştırılacaktı.

R2D2 ve C3PO için “filmin hobbitleri, işe yaramaz gibi görünen ancak muhtemelen sona etki edecek sevimli, 15 yaş altı materyalleri” yorumları yapılacaktı.

Leia’nın rolünün Arwen’den fazla olması alkışlanacak ancak kadın karakterlerin Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi az olması eleştirilecekti.

İmparator ile Sauron’un ya da Obi-Wan ile Gandalf’ın kapıştığı fan-made videolara hazırlanacak, “o döver beriki yamultur esprileri” yapılacaktı.

Luke’un, Aragorn benzeri bir “kendini arayış yolculuğu” içinde olduğu ve özgün olmadığı söylenecekti.

Gerçi burada hazır yapılmışı var…

Jedi Tarikatı – Holy Şirk!

Jedilar askeri bir oluşum değil, bir tarikattır ve inanç çeşididir. Orijinal adı Jedi Order (tarikat) olup üyeleri Jedi Knight (şövalye) olarak bilinirler. Hmmmm….

Bu tür dini göndermeler ve Hristiyan referansları, bazı Müslüman ülkelerde ciddi tepkiye neden olup, filmin yasaklanmasına kadar giden süreçlere uzanacaktı.

Prenses Leia ve Seksist Suçlamalar

Bu konu zaten hep masadaydı ama Jabba’nın esiriyken giydiği o köle kıyafeti, bazı platformlarda filmini önüne geçecek kadar çok konuşulacak, feminazi bazı gruplar filme karşı ciddi cephe alacaktı. Leia’yı kim oynadı ise muazzam eleştirilerin hedefi olup, Twitter’dan vücudunu pazarlamakla suçlanacak, muhtelen canlı yayında ağlama krizine sokulacak kadar öfkeyle eleştirilecekti.

Feministleri eleştirip “her türlü gideri var abi”cilerin türemesi de cabası…

Leia ve Luke’un Öpüşmesi

“Aile değerlerine saldırı!”
“Ensest!”
“Kültürün yozlaşması!”
“Zorla kabul ettirilen Batı’nın ahlaksızlığı!”

Yukarıdakilerden hangisi, hangi coğrafyaya uyuyorsa onu alabilirsiniz. Bir üstteki eleştirilerle birleştirilirse, Leia’yı oynayan aktörü çok ama çok zor zamanlar bekliyor olacaktı. Muhtemelen evine ölüm tehditleri bile gelebilirdi.

Yorumlar