Kahramangiller

Suicide Squad – Sonuçta Ne Oldu?

Olaylı bir sinema senesi geçiriyoruz. Suicide Squad da olaylı filmlerden biri. Beğeneniyle, nefret edeniyle kimine eğlenceli bir aksiyon filmi, kimine de DC sinematik evreninin son utanç verici halkası oldu. Ama her zaman olduğu gibi, rakamlarla ve gerçeklerle bakalım ve klasik sorumuzu soralım: Sonuçta ne oldu? Suicide Squad başarılı bir film mi?

Pazarlamanın Gücü

DC’nin son sinematik evren denemesinin üçüncü halkası olan Suicide Squad, seride kendisinden önce gelen filmlerin bekleneni verememesi ve eleştirmenlerce yerin dibine geçirilmesine rağmen oldukça başarılı bir tanıtım kampanyası geçirdi. 150 milyon dolar civarında bütçesi olduğu tahmin edilen pazarlama sürecinde altın madalya kuşkusuz Queen’in Bohemian Rhapsody isimli şarkısına kesilmiş fragman oldu. Bir kez daha görüyoruz ki iyi bir fragman tek başına filmin tanıtım yükünü üstlenebiliyor.

Warner Bros’un aslında tanıtım işini her şeye rağmen çok iyi yaptığını söyleyebiliriz. Öte yandan serinin ilk iki filmi Superman ve Batman gibi A liste DC karakterleri üzerineydi. Burada DC’nin avantajı Marvel’in aksine A-liste karakterlerinin kontrolünü başka bir firmaya vermemiş olmaları. Toplam çizgi roman satışlarında Marvel’in üstünlüğü devam etse dahi, DC’nin en kötü olduğu dönemlerde bile Batman, Amerika’nın en çok okunan kahramanıydı. “Peki ya dünyanın?” derseniz orada bir Tex gerçeği var. Ama bu başka bir konu.

İşin gerçeği gerek Batman gerekse Superman’in daha önce sinemada başarı göstermiş olmaları ve popülarite açısından kendilerini satan isimler olmaları. Suicide Squad ise genel sinema kitlesi tarafından bilinmeyen bir muamma. Kimdir bunlar? Nedir?

"Film batacak diye gözüme uyku girmiyor doktor hanım."

“Film batacak diye gözüme uyku girmiyor doktor hanım.”

Kim?

Teknik olarak Batman ailesinden sayabileceğimiz Suicide Squad, DC’nin kötü karakterlerinden kurulu bir “kahraman” grubunun maceralarını anlatır. Aslında sıradan halk tarafından bir ekip olarak pek de bilinmemelerinden olsa gerek WB reklam kampanyasını Guardians of Galaxy tarzı bir düzleme oturttu. Burada serideki ilk iki filmin karanlık tonunun eleştiri konusu olması da önemli bir faktör…

Yönetmen David Ayer, her ne kadar filmin tam istediği gibi olduğunu söylese de öyle ya da böyle yeniden çekimlere 15 milyon dolar harcandığını biliyoruz. Buna filmin orijinal çekim bütçesi olan 150 milyon doları da ilave eversek, Suicide Squad pazarlama payı ile birlikte kabaca 325 milyon dolara mal olmuş gibi gözüküyor.

Bu kadar para ve tanıtım eleştirmenleri etkilemiş mi? Metacritic ortalaması 40. Rotten Tomatoes’da ise %26 gibi rezil bir skorla karşı karşıyayız. Demek ki eleştirmenler gerçekten filmi hiç beğenmemiş, yerin dibine geçirmişler. Ancak hasılata baktığımızda bambaşka bir tablo görüyoruz.

“Gişeye yaklaşanı iki kaşının arasından vururum!”

Rekor Açılış

Suicide Squad, vizyona girdiği hafta sonu yaklaşık 134 milyon dolar hasılat yaparak listelere birinci sıradan girmiş. En yakın takipçisi o tarihte iki haftadır vizyonda olan 22 milyon dolar hasılatlı Jason Bourne. Bourne’un iki haftalık toplam hasılatı 103 milyon dolar civarında. Suicide Squad daha açılışta ezmiş Bourne’u. Vizyona Suicide Squad gibi yeni giren filmlerden sadece Nine Lives kendini ilk onda gösterebilmiş. Onun da hasılatı 6 milyon dolar.

Şimdi diyeceksiniz ki “E ne var? Rakipleri dandikmiş”. Kazın ayağı öyle değil. Suicide Squad’ın açılış hasılatı o dönemde 3 haftadır vizyonda olan Star Trek: Beyond ve 4 haftadır vizyonda olan Ghostbusters’ın toplam hasılatlarını geride bırakmış. Hatta ilk onda toplam hasılatı Suicide Squad’ın açılışından daha yukarıda olan sadece Secret Life of Pets var ki o da 5 haftadır vizyonda o dönem.

Bu yazı, "Sonuçta Ne Oldu?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

  • Süha Başaran

    İşte millet birbirini yerken adamlar para sayıyo