Warcraft: Bir de Böyle Oku

Warcraft filmine; oyunlarını oynamamış, evreni hakkında hiç bir fikri olmayan, filmin trailerını dahi izlememiş birisi olarak gittim. Yani film hakkındaki tüm bilgim oyuncu kadrosu ve filmin posterinden ibaretti. Bu yazıyı bunları bilerek okumanızı tavsiye ediyorum, çünkü filmi tamamiyle bir film olarak ele alacağım.

Oyunculuk mu Oyuncak mı?

Filmde beğenmediğim şeylerden birisi oyunculuk. Travis Fimmel’i her ne kadar Vikings’de Ragnar karakteri ile sergilediği muhteşem ötesi oyunculuğu sebebi sevsem de bu filmde beni hayal kırıklığına uğrattı. Koca filmi neredeyse mimiksiz oynadı adam ve dramatik sahnelerde gerekli duyguyu izleyiciye yansıtamadı, en azından ben karşılaşmadım herhangi bir hüzünlü ifadeyle. Keza Dominic Cooper da aynı şekilde son derece vasat bir oyunculuk sergiledi. Hayır bu iki adamı da tanıyorum, yapamadıklarından ya da yetenekleri olmadığından böyle vasat bir görünüm sergilemiyorlar. İkisi de son derece iyi aktörler. Travis Fimmel, Vikings’de Dominic Cooper ise gerek Captain America: First Avenger filminde gerekse Preacher dizisinde gayet iyi oyunculuk sergiliyorlar. Fakat filmde “bitse de gitsek” modundalar sürekli, herhangi bir çaba içinde değiller. Sanki filmi bir oyun uyarlaması ve fantastik kurgu ürünü olmasından ötürü küçümseyip önemsememişler. Zaten Travis Fimmel kontrat yapana kadar Warcraft’ı duymadığını söylemişti bir ropörtajında. İyiden iyiye film çekimleri boyunca tamamen parayı alıp işimize bakalım kafasında oynadıklarını düşünmeye başladım. Oyuncuların vasat rolleri tabi bir yerde yönetmenle de alakalı. Fakat anlaşılan filmin yönetmeni “Ben zaten oyunu bilen kitle için çekiyorum onlarda oyunculukmuş, senaryoymuş önemsemezler” düşüncesinde olduğundan herhangi bir müdahalede bulunmamış oyunculara.  Sonuç olarak Warcraft’ın oyunculukları canlı birer oyuncak olmaktan öteye gidememiş ne yazık ki.

3067953-img4

Bu Şehir CGI Gülüm, CGI’da Mehtap Gülüm

Filmin Ork dünyasında geçen sahneleri hariç efektleri, karakter modellemeleri çok iyiydi bence. Özellikle karakter modellemesi olarak şu ana kadar yapılmış filmler arasında ilk üçe rahatlıkla girer diyebilirim. Gerek Ork’ların vücutlarındaki detaylar, Azeroth’un mimari yapısı, dev kartallar (bu da moda oldu sanırım), başta Medivh’in yaptığı büyüler olmak üzere filmdeki tüm büyülerin oluşturduğu görsel şölen çok güzel olmuştu. Film zaten oyunculuk ve senaryo kısmındaki açıklarını aksiyon ve görsel şölenle kapamaya çalışmış ve bunu da gayet iyi bir şekilde başarmıştı.

En başta da belirttiğim gibi; ben WoW dünyasında tamamen yabancıyım. Bu sebepten Azeroth’un CGI’ını her ne kadar beğensem de, CGI her şey demek değil. Tamamen fantastik olan yeni bir dünyanın kapısından baktım bu filme, fakat o dünya hakkında neredeyse hiç bir şey öğrenemedim. Azeroth’da gündelik yaşam nasıldır, insanlar ne yer ne içer, ne gibi kültürleri var, sarayları uzun ve gotik mimariye sahip ama benim köylü kardeşimin evi nasıldı, hiyerarşi nasıl işliyor gibi evreni tanıtacak sorular ne yazık ki cevapsız bırakıldı. Şimdi diyeceksiniz ki; “Yahu sana ne kimin ne yiyip içtiğinden hangi fantastik film bunu anlatıyor ki hem?” Yüzüklerin Efendisi anlatıyordu, Yüzük Kardeşliği filminin giriş sekansında Gandalf o uzun yoldan Hobbit diyarına girince biz buçukluklar üzerinden evren hakkında daha ilk dakika bir ton bilgi edindik. Mimarileri, adetleri, kültürleri hepsi sözlü olmasa da görsel olarak bizlere gösterildi. Ve bu sadece açılış sekansına has bir durum olarak kalmadı, ilerleyen filmlerde de gidilen her yeni coğrafya bu şekilde kısaca izleyiciye tanıtıldı ve izleyicinin yaratılan dünyayı keşfedip özümsemesi sağlandı. Warcraft bunu yapmadı, yapmaya çalışmadı bile. Çünkü film oyuncular için çekildi, oyunu oynamayana şeker yok dedi yönetmen.

guldan1

Zeki Müren’de Bizi Seçecek mi?

Filmin açıklamadığı tek şey evrendeki gündelik hayat veya kültürüyle kalmıyor maalesef. Film bittiğinde dikkatli bir izleyicinin aklında birden fazla soru kalıyor ve bunlar devam film için bilerek cevaplanmayan sorular değil, tamamen senaryosal boşluklar ya da montajda kırpılan kısımların yan etkileri (Bkz: Batman v Superman: Dawn of Justice). Bu soruların cevapsız bırakılması da yine dönüp dolaşıp oyunu oynamayanların iplenmeyişine bağlanıyor. Tamam büyük bir kemik kitlesi var filmin, ama neden geriye kalan daha büyük kitle kenara itilir ki? Neticede bunlar hep bilet, bunlar hep para. Film eğer gişede istediği sonucu almazsa bana göre tek sebebi bu olacak. Çünkü her ne kadar oyunculuklar kötü olsada, evren tanıtılmasa da, bazı şeyler oldu bittiye getirilse de, film son derece eğlenceliydi. Neyse lafı uzatmadan aklımda ki soruları da yazıp yazımı sonlandırıyorum. Cevabını bilenler varsa ve bu cevapları bilmek için oyunu oynamak gerekmiyorsa aşağıya yazarsa sevinirim.

 • Fel’in kaynağı nedir?
 • Fel’in zıttı gibi gösterilen mavi büyü/havuz nedir?
 • Gul’dan nasıl Fel’in etkisine kapılıp yozlaştı?
 • Medivh nasıl Fel’in etkisine kapılıp yozlaştı?
 • Orklar arasındaki hiyerarşi nedir? Neye göre başa geçiliyor? Gul’dan nasıl başa geçti?
 • Nedir bu koruyucu mevzusu, Medivh’i kim seçti?
 • Khadgar kilimcinin kör oğlu olarak hikayeye dahil olup Medivh ile kütüphanede karşılaşınca nasıl bir anda seçilmiş kişi veya bir sonraki Koruyucu adayı oldu?
 • Kirin Tor’daki büyük küp niye yok oldu?
 • Kirin Tor’daki büyük küp niye Khadgar’ı seçti?
 • Khadgar neden Fel’den etkilenmedi?
 • Lothar finalde kılıcı eline alıp milleti gaza getirdiğinde Kral mı oldu?
 • Elfler, Cüceler ve bilimum diğer ırklar, ırklarımız neden yardıma gelmedi?
 • Orklar bu kadar yozlaşıp dünyaları yok olurken niye çekirdek çitleyip izledi?
 • Kirin Tor tam olarak ne? Bir şehir mi yoksa bir örgüt mü?
 • Orklar saldırırken Kirin Tor niye çekirdek çitleyip izledi?
 • Gul’dan, Durotan’ı hileyle öldürürken ses etmeyen orklar neden Lothar’ı korudu?
 • Orklar emre itaatsizlik edip Lothar’ı öldürmeyince Gul’dan neden onu öldürmedi? Neticede her halükarda sözünü geçiriyor Durotan’ı öldürdüğünde bir şey yapamadı orklar.
 • Gul’dan portaldan geçip dünyaya geldiklerinde neden önce Draka’ya ayar verip sonra çocuğu iyileştirdi?

Sorular sorular…

Yorumlar

 • Raşit Kaya

  Tespitlerin çok doğru ki ben de yazımda benzer şeyler söyledim. Ciddi kurgu sıkıntıları var filmin ama işte eleştirmenlerin yerdiği kadar da kötü değil diye düşünüyorum. Sorularının cevabı tahminin devam filmlerinde yavaş yavaş verilecek. Normalde filmin Yüzüklerin Efendisi gibi “şu kadar yüzük şunlara dağıtıldı” tadında anlatılması gereken bir prologue eksiği var. Hani o giriş hikayesine de sahip, sonda sorduğun bütün soruları sadece böyle bir giriş sekansı ile cevaplayabilirdi ama böyle olmasını tercih etmişler yapçek bişey yok.

 • allthewaygeek

  Aşağıdaki arkadaşın yorumunda göz önünde bulundurarak senin yazınlar ilişkilendirip birkaç bir şey yazmak istiyorum. Eleştirmenlerin Warcraft’a bu kadar yüklendiklerini bilmiyordum. Bende WoW hakkında hiçbir bilgisi olmayan ve filmi yalnızca görsel malzemeden etkili bir şekilde ve bolca yararlandığı için gidip izlemiş birisiyim. Sinemadan çıkınca fantastik bir potada eritilen bu hikayenin yine altını çiziyorum ‘görsellik’ bakımından gayet tatmin edici olduğunu düşünmüştüm ve yüzümü hiçte öyle ekşiterek çıkmadım. Yalnız senin yazını okumadan önce de sanki hikayede/kurguda bir şeyler eksikti gibi hissettiğimi hatırlıyorum. Senin yazınlar beraber bu gerçek onaylandı gibi oldu biraz. Demek ki birtakım kısımlarda birtakım şeyler eksikmiş. Oyunculuklar konusunda hak veriyorum. Özellikle şimdi kesin yanlış telaffuza kurban gideceğim ama olsun -Lothar-ın oğlunun öldüğü sahnedeki yüz ifadesi hiç de az önce şahit olduğu dehşetgeniz olayı yansıtan bir his vermedi bana. Ben o sahnede o derin hüznü bir baba olarak ondan hissemedim ki bu da benim filmden bir nebzede olsun kopmama sebep oldu. Dominic Cooper’da keza aynı şekilde bir kralın ihtişamını yansıtacak oyunculukta bulunmadı eğri oturalım doğru konuşalım. Daha önce ismini cismini şeklini şemalini hiçbir yerde görmediğim ağzı dikenli Gardon(?) yeşil kahraman prensesimiz bile bu ikiliden daha iyi bir performans sergiledi doğrusu. Sorularına gelecek olursak, filmden aklımda kalan detaylar doğrultusunda yanıtlayacağım. Uyarı: Kesinlikleri tartışılabilir, değiştirilebilir, itiraz edilebilir.

  1. Fel’in kaynağı ölüm, kaynağını öldürülen ruhlardan alıyor. Hatırlarsan bu büyük devin baş düşmanı -sürekli kapşon giyen Voldemort 2 Ork’u- Fel’in bedelinin öldürülen ruhlarla ödendiğini söylemişti.
  2. Fel’in zıttı Fel’i etkisiz hale getirmeye yarayan büyü aynı zamanda Fel’in yaydığı kötü enerjiyi iyiye çeviren ve kişiye ölüm yerine yaşam veren büyüdür. (3’ü yanıtlamadığım için atladım.)
  4. Bunu bende merak ettim. Ayrıca aklıma genç çocuğun kütüphane karşılaştığı kadın geldi. O ne alakaydı doğrusu?
  5. Senyorite? Bilgelik? Ya da dur dur buldum: En kalın dişe sahip olanlar? -Güzel espriydi-.
  6. Bence bu o kadar da önemli bir soru değil. Bu tarz karakterlerin önem sıraları, yeni karakter ekle-eski karakter çıkar ritüelleri ayrıntılı sebep göstermeden gerçekleşebilir. Yeter ki hikayeye ve o ortama uygun adapte edilebilsin.
  11. Öyle görünüyor. Çünkü başından beri amaç Orklar ve insanlar arasında bir uzlaşıya varmak ve husumetleri dindirmekti. Lothar’da buna dair ilk adımı atan insan olduğuna göre onu Kral olarak başa getirmenin hem eniştesinin yarım bıraktığını layıkıyla devam ettireceğine hem de yurtta varolan huzurlu ortamı devam ettirme konusunda yararlı olacağını düşünmüş olmalılar.

  Benden bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir.

 • Cihan Türe

  Warcraft bilmeyen biri olarak yazılan yazıda hem eksikler hem de iyi bilenlerin gözüne batmayan ancak güzel yakalanan tespitler var.

  Fakat katılamayacağım çok önemli bir nokta var ki o da Yüzüklerin Efendisi’nin açılış sekansı ile karşılaştırma yapılıp oradan not kırılması…

  Bu biraz “şahin neden ferrari gibi 0-100 arasını 3.8 saniyede geçmiyor” demek gibi olmuş. Bir türü baştan kurgulayan sayısız oyuna (Warcraft serileri dahil) kitaba kurguya öncülük eden, edebiyat tarihinin mihenk taşlarından biri ile karşılaştırmaya gerek olup olmadığı tartışılır.