Sana Bir Bilimkurgu Roman Önerelim mi?

Ne dersin önerelim mi?

Site içerisinde yazdığım yazıların önemli bir kısmını bilimkurgu kitapları üzerine yazdığım aşikar. Edebi türler içerisinde açık ara en sevdiğim tür bilimkurgu. Şimdi edebi deyince “bilimkurgunun neresi edebi” diyecek olanlara “Ursula K. Le Guin hiç mi okumadın ya da edebiyattan anladığın şey sadece Kafka mı?” demek istiyorum. Bu türün tanınmış yazarlarından Theodore Sturgeon’un dediği gibi: “İyi bilimkurgu iyi edebiyattır.”

Yaşadığımız dünya içerisinde karşılaştığımız, tanık olduğumuz, kullandığımız bir çok teknolojinin fikir babası bilimkurgu yazınıdır. Örneğin Hugo Gernsback tarafından 1911 yılında kaleme alınmıştır. Bildiğimiz içecek otomatları, televizyon gibi teknolojileri anlatır. Bilimkurgu terimininde isim babasıdır kendisi -ilk kez 1929 yılında Science Wonder Stories adlı dergide kullanır. Çoğumuzun çocukken okuduğu Jules Verne metinlerindeki gelecek öngörüsü ciddi anlamda dikkate değerdir. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren yapay zeka 20. yüzyılın ikinci yarısında eserler kaleme almış yazarlar tarafından çokça ele alınmış bir diğer bakış açısı olarak dikkatimizi çeker.

Severek izlediğimiz, çok beğendiğimiz o bilimkurgu filmlerinin arka planında da yine ustalıkla ele alınmış kitaplar olduğunu biliyoruz değil mi? Misal 2001 Bir Uzay Macerası filmi. Usta yönetmen Stanley Kubrick’in filmin çekimlerinden önce yazar Arthur C. Clarke ile aynı isimli roman üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz? Bende sonradan öğrendim mesela.

Belki daha önceden okuyordunuz, belki hiç okumadınız. Belki arkadaşlarınızın tavsiyesi üzerine sadece Fahrenheit 451 okudunuz ya da Cesur Yeni Dünya ile türe doyduğunuzu düşünüyorsunuz. Belki de sitede yer alan bu konudaki yazılardan birisine şans eseri tıkladınız. Bilimkurgu okumaları için birkaç soru ile seveceğinizi düşündüğümüz kitaplar tavsiye etmek için bu testi hazırladık. Cevapları alayım!

Son olarak unutmayın, bilimkurgu “Lazer tabancalı yakışıklı erkeklerin metal sütyenli kadınları canavarlardan kurtardığı” bir tür değildir.


Bilimkurgu hikayelerinde görmek istediğiniz tema nedir?

Bir bilimkurgu hikayesi nerede geçmelidir?

Diğer edebi türlere nazaran bilimkurgu sizin için ne derece önemli?

Hikayenin geçmesini istediğiniz zaman dilimi hangisi?

Bilimkurguya ilginiz nasıl başladı?

Hikaye içerisindeki karakterlerden beklentileriniz ne yönde olurdu?

Sizce hikayenin uzunluğu en doğru ne kadar olmalı?

Sana Bir Bilimkurgu Roman Önerelim mi?
Su Adamı

Su Adamı

Bilimkurgu türünün en samimi hikayelerinden birine sahip seri yer verdiği biyolojik deneyler ve eşsiz su altı dünyası ile farklılık arayanlara doğru bir alternatif. Ana karakterin yaşadıklarını okudukça yüzünüzde tebessüm oluşacağı kesin.
Kaplan Kaplan

kaplan kaplan

Cyberpunk okumak isteyenler buraya! Türün en belalı ve intikam almasını en iyi bilen karekteri Guyle Foyle ile tanışın. Okuduktan sonra arkadaşlarınıza da tavsiye etmek isteyeceğinize kefil olduğum bir başyapıt.
Dune

Bu kitap için söyleyecek çok fazla şey yok. Uzak gelecekte geçen, tanrısal ana karakteri, muazzam evren kurgusu ile tam anlamıyla bir klasik. Zamanında filmi de çekilen kitap için hala geç kalmış sayılmazsın.
2001: Bir Uzay Destanı

Çoğumuzun -muhteşem- filmi ile tanıdığı bir eserden bahsediyorum. Arthur C. Clarke ismine neden hayran olunduğunun cevabı niteliğindeki dört kitaplık bir seri ve her biri diğerini gölgede bırakacak nitelikte.
Arcturus'a Yolculuk

Zor bir kitap lakin okuduktan sonra türe bakışınızı değiştirecek. Dünyadan uzakta geçen bu macera bilimkurgunun felsefe ile yaptığı en iyi düetlerden birisi. Ha bu arada okuyanı az olmasına karşın üzerinde saatlerce konuşmayı hak ediyor.
Pazartesi Cumartesiden Başlar

Sovyet bilimkurgusunun en eğlenceli metinlerinden biri var karşında. Tek kitaplık bu eserde büyü mü bilim mi hangisinin işlendiğini okurken işçi sınıfına yapılan göndermelere de tanık olmak işten bile değil. Üstelik bolca kahkaha cabası.
Yıkıma Giden Adam

Distopya ve cyberpunk türlerini bir arada bulacağınız bir eser. İnsanların zihinlerinin okunduğu bir dönem, devletler uzayda cirit atıyor. En büyük suç yıkım ve ondan kurtulmaya çalışan bir iş adamı. Polisiye bir kovalamacanın heyecanına da sahip olan kitabı soluksuz okumanız garantili diyebilirim. 
Işık Tanrısı

İnsanın bir sonraki aşamasına hoş geldiniz, Homo Deus. Uzak bir gelecekte geçiyor hikayemiz ve insanoğlu tanrısal bir güce ulaştığı zaman neler olacak onu gözler önüne seriyor. Öykü öykü ilerleyen kitap en sonunda öyle bir bağlanıyor ki devamı nerede diyor insan. Lakin tek kitap...
Doktor Moreau'nun Adası

Yazılmış en iyi biyoloji temelli bilimkurgu eseri hakkında uzun uzun yazmayacağım. Wells’in yazdığı insanın soluğunu kesen bir kitaptan beklentiniz ne kadar yüksek olursa olsun karşılıyor emin olun. Sinema ile arası olanların film uyarlamalarından tanıdığı kitap için daha ne bekliyorsun.
Çocukluğun Sonu

Uzaylı istilası okumak ve bunu da Arthur C. Clarke kaleminden okumak.Dünyada bir şeylerin gerçekten değişmesi gerekiyor ve müdahale dışarıdan geliyor. Sanırım kitap için daha fazlasını söylemeye gerek yok. Üstelik bu harika kurgu aynı adlı bir dizi olarak da karşımıza çıktı. 
Zaman Makinesi

Klasik bilimkurgu eserleri arasında haklı bir yeri olan kitap. Uzak gelmekte dünya ve insanlık nasıl olacak diye merak edenler buraya. Bilimin en çok merak ettiği soruya verilen bir cevap, insanın en çok arzu ettiği şeylerin en başında olan bir tutku. Wells okumak bu türün ayrıcalığıdır.
Maymunlar Gezegeni

Bilimkurgu sinemasının en sevilen serisinin ilham kaynağına hoş geldiniz. Evrende tek olmadığımıza ve bilimin görmek istemeyeceğimiz şeylere kapı açtığı gerçeğine ürkütücü bir bakış. Evrimin bizim için tasarladığı en kötü senaryo olduğu aşikar. İnsanın tek rakibi insanken işler daha güzeldi diye düşünenlere... 
Kıyamete Bir Milyar Yıl

Bilimsel bilimkurgu kara mizah ile birleşirse ortaya işte böyle bir şey çıkar. Anlaşılan bilim birilerini fena halde korkutuyor, ama kimi. Yaşadığımız dünyada geçen kitap, Sovyet ekolünü sevenlere harika bir alternatif. Strugatski kardeşler her zamanki gibi çok eğlenceli. 
Bitmeyen Savaş

Bugünden başlayıp bin yıllara yayılan bir savaş düşünün. İşte o savaş burada cereyan ediyor. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte geçen eser askeri bilimkurgunun mihenk taşları arasında. Uzaylılar ile ilk temas için savaş doğru bir seçim mi? Daha önemli bir soru daha; savaş, ama ne zamana kadar?
Ay Zalim Bir Sevgilidir

Ay Zalim Bir Sevgilidir

Devrim hiç bu kadar imkansız olmamıştı. Güneş sistemi içerisinde, en yakın komşumuzda geçen hikayede bir grup insanın devrim mücadelesi konu ediliyor. Yapılan en büyük sosyal deneyin tahmin edilemeyen yan etkisi.  En büyük avantajları ise lider yoldaş gelmiş geçmiş en zeki bilgisayar.
Tanrı olmak Zor İş

Tanrı Olmak Zor İş

Bir tanrıyı en çok zora sokan şeyler nelerdir? Cevap hiç bir şey olmalı. Ama değil. Bambaşka bir gezegende, ana karakterin tanrı gibi yaşadığı kitapta en kudretli olanın içine düştüğü zorluklara tanık oluyoruz. Homo Deus olmak ne zaman iyi ya da ne zamana kadar katlanılabilir.

Share your Results:

Yorumlar